Quantcast
Channel: НАШІ ГРОШІ. ЛЬВІВ
Viewing all 4245 articles
Browse latest View live

Військовий прокурор, який посадив суддю Зварича, добуватиме трускавецьку «Нафтусю»

$
0
0

Трускавецьке підприємство «Трускавецькі лікувальні води», яке є власником спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування мінеральних вод Трускавецького родовища, змінило власників. З початку лютого засновниками товариства стали четверо мешканців Києва та Київської області: Карлос Карапетян, Світлана Корнійко, Олександр Стельмащук та Володимир Жербицький. Раніше засновником підприємства було ПрАТ «Трускавецькурорт», яке володіє найбільшими місцевими санаторіями.

Вперше про це повідомив місцевий сайт «Джерела Трускавця». За інформацією видання, «Трускавецькурорт» передав «Трускавецьким лікувальним водам» функції з експлуатації родовища мінеральних вод. За даними Державної служби геології та надр України, спецдозвіл діє до 2035 року.

«Трускавецькі лікувальні води» були створені для оптимізації витрат, планувалось, що весь прибуток підприємства від реалізації води будуть направляти «на оновлення основних засобів та розвиток родовища унікальних мінеральних вод, а також на реконструкцію мереж, обладнання та інфраструктури». Для досягнення цієї мети планувалось, що другим засновником товариства стане Трускавецька міська рада. Остання у квітні 2019 року навіть прийняла рішення про входження в спільне підприємство на умовах «50 на 50». Проте, як пояснив міський голова Трускавця Андрій Кульчицький, лише після повного аудиту підприємства.

Мерія так і не стала співзасновником, а «Трускавецькі лікувальні води», за словами директора Андрія Тарнавського, минулого року зазнали збитків на 1,7 млн грн. Саме тому підприємство змушено було шукати інвесторів.

ПрАТ «Трускавецькурорт» все ж залишило собі невелику частку підприємства, через одного з засновників – Олександр Стельмащук, який володіє часткою у 24%, ще донедавна був директором закритого венчурного фонду «Хантер», що управляє ПрАТ «Трускавецькурорт».  Нагадаємо, у вересні 2018 року Антимонопольний комітет дозволив фонду придбати понад 50% акцій «Трускавецькурорту». Основним власником фонду є зареєстрована на Сейшельських островах компанія VLD Holding Limited.

Карлос Карапетян, окрім трускавецького підприємства, є засновником київського ТОВ «Парк-Авеню». А Світлана Корнійко володіє низкою фірм, що займаються діяльністю готелів та ресторанів, а також будівництвом.

Найбільш відомим серед нових «видобувачів» мінеральної води в Трускавці є генерал-полковник юстиції Володимир Жербицький. Він був першим заступником військової прокурора України Анатолія Матіоса. Саме Жербицький  розслідував справу про хабарництво львівського судді-колядника Ігоря Зварича. За це отримав персональну нагороду від Президента Ющенка. Крім того, Жербицький розслідував справи олігарха Сергія Курченка та екс-міністра доходів і зборів Олександра Клименка.

З посади заступника військового прокурора Жербицький пішов на пенсію у жовтні 2017 року. Саме його пенсія викликала гучний скандал – генерал став одним з найбагатших пенсіонерів. Попри обмеження максимального розміру в 11 тис. грн, встановлене з 2015 року, його пенсія сягає майже 40 тис. грн на місяць. Як з’ясували журналісти програми «Схеми», це стало можливо завдяки схемі з перерахунком зарплати та «правильному» судовому рішенню. Згідно з останньою декларацією генерала, поданою перед звільненням, його родина володіє квартирою у 205 кв. м в Києві та гаражем. Його остання зарплата в прокуратурі становила 1,44 млн грн. Крім того, станом на 2017 рік на двох з дружиною він заощадив 130 тисяч доларів.


Золочівські освітяни розірвали договір із тендерним змовником після нашої публікації

$
0
0

Відділ освіти Золочівської РДА 10 лютого розірвав договір із приватною підприємицею Тетяною Легоцькою на постачання продуктів харчування на 193 тис. грн після публікації «Наші гроші. Львів». Про це стало відомо із сайту Prozorro.

У публікації ми повідомили, що підприємиця була включена до «чорному списку» Антимонопольного комітету. Це означає, що Тетяна Легоцька порушила закон «Про захист економічної конкуренції», і протягом наступних трьох років не може стати переможцем відкритих торгів.

Як раніше повідомлялось на сайті, Тетяну Легоцьку оштрафували за змову на торгах із іншим приватним підприємцем – Анною Лабунською, ще у серпні 2019 року.

Тепер у документах Легоцька вказала, що не була оштрафована за подібні порушення. Отож переможець торгів вніс у документи неправдиві відомості.  Варто зазначити, що тендерний комітет повинен перевіряти такі факти і одразу дискваліфікувати таких учасників торгів.

«Наші гроші. Львів» 10 лютого опублікували матеріал, де зазначили, що укладати договір з цією Тетяною Легоцькою було незаконно. Того ж дня відділ освіти вирішив розірвати договір. Причиною зазначена «взаємна згода сторін».

Також відділ освіти Золочівської РДА підписав договір з чоловіком Тетяни Легоцької – Ігорем Легоцьким, на закупівлю хлібобулочних виробів на 544 тис. грн. Ігор Легоцький змагався із технічним учасником Ігорем Кармазиним, який не завантажив потрібних документів. Договір уклали 5 лютого і він досі є чинним.

 

Генпрокуратура підозрює, що раптова зміна власності видобувача «Нафтусі» є хабарем генералу Жербицькому

$
0
0

Офіс генпрокурора розпочав провадження щодо можливого отримання неправомірної вигоди колишнім першим заступником головного військового прокурора Володимиром Жербицьким, який нещодавно отримав у власність частку ТОВ «Трускавецькі лікувальні води».

Згідно з повідомленням прес-служби, провадження розпочали на підставі повідомлення у засобах масової інформації.  Досудове розслідування проводять детективи Національного антикорупційного бюро України.

«Офісом Генерального прокурора розпочато провадження щодо можливого вчинення колишнім першим заступником Головного військового прокурора злочину, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України, тобто одержання службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище, неправомірної вигоди у особливо великому розмірі за непритягнення осіб до кримінальної відповідальності», – йдеться в поваідомленні.

Як повідомляли «Наші гроші. Львів», на початку лютого у структурі власності підприємства «Трускавецькі лікувальні води», яке володіє спеціальним дозволом на видобуток мінеральної води «Нафтуся», відбулись суттєві зміни. Новими власниками підприємства, яке раніше належало ПрАТ «Трускавецькурорт» стали четверо киян, серед яких екс-заступник військового прокура Володимир Жербицький.

Жербицький три роки тому вийшов на пенсію і цей його вихід супроводжувався гучним скандалом через те, що він відсудив собі пенсійне забезпечення у розмірі майже 40 тис. грн, попри наявне обмеження в 11 тис. грн. До виходу на пенсію він був відомий тим, що посадив за грати львівського суддю-колядника Ігоря Зварича.

Більш гучними справами, які розслідував Жербицький були розслідування оборудок Сергія Курченка в банківській сфері та зі скрапленим газом. В 2017 році народний депутат від БПП Сергій Лещенко заявив, що в справі зі скрапленим газом ГПУ ще в 2015 році підготувала звернення до Верховної Ради про зняття депутатської недоторканості та затримання нардепа Юрія Бойка, якого вважала «учасником злочинної організації Сергія Курченка». Бойко підозрювався в тому, що на посаді міністра ПЕК сприяв завищенню обсягів скрапленого газу для населення, який через фірми Курченка продавався на ринку для приватних підприємств. Заява до парламенту не була передана, а в 2016 році Військова прокуратура заявила, що Бойко допитаний в справі Курченка як свідок. Для притягнення екс-міністра палива та енергетики до відповідальності забракло доказів. ГПУ заявила, що схема зі зрідженим газом нанесла державі збитки в 2 млрд грн.

Нагадаємо, попередній власник «Трускавецьких лікувальних вод», де отримав частку генерал Жербицький,  це ПрАТ «Трускавецькурорт». Власником акціонерного товариства є ПАТ «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Хантер» (67%) та ТОВ «Поліінвестгрупп» (33%). Найбільший пакет акцій «ЗНВКІФ «Хантер» в майже 34% належить кіпрській «Kotryna holding ltd», власником якої вказана компанія з Сейшельських островів «VLD Holding Limited». Раніше саме «Поліінвестгрупп» була повноцінним власником «Трускавецькурорту», а через компанію «DV corporation limited» була пов’язана з Юлієм Іоффе. Який був заступником Юрія Бойка в міністерстві ПЕК та в Республіканській партії.

Головою наглядової ради «Трускавецькурорту» є Павло Якубенко, а до складу ради входить його син Володимир Якубенко, який раніше працював заступником голови правління «Нафтогазу України» та очолював ДК «Газ України». Також наглядової ради «Трускавецькурорту» входить Вадим Український – віце-президент ДП НАЕК «Енергоатом». Він раніше працював заступником голови правління НАК «Нафтогаз України» та радником міністра ПЕК Юрія Бойко.

Львівська консерваторія переплатила 345 тис. грн за новий навчальний простір

$
0
0

Компанія «Престиж-Стиль» завищила вартість реставрації приміщень Львівської національної академії імені Миколи Лисенка на 345 тис. грн. Йдеться про перепланування горища академії під навчальні приміщення. Про відповідне порушення повідомляється у звіті Державної аудиторської служби.

Львівська національна музична академія імені Миколи Лисенка на вул. Нижанківського, 5 (фото: Zaxid.net)

Розбіжності між фактично виконаними та вказаними роботами встановила комісія академії наприкінці 2019 року. Виявилося, що підрядник «Престиж-Стиль» не встановив пожежного устаткування, не пофарбував стін та не проклав труб для опалення, хоча вказав ці роботи у актах виконаних робіт.

Крім того, компанію «Престиж-Стиль» підозрюють у підроблені інших документів щодо перепланування горища. Згідно з рапортом працівника Управління захисту економіки, на який посилаються слідчі, посадовці «Престиж-Стиль» внесли недостовірні дані в акти виконаних робіт за червень 2019 року. У документі йшлося про встановлення ліфта, однак фактично підрядник цих робіт не виконав.

Реконструкцію горища музичної академії імені Миколи Лисенка під навчальний простір реалізують ще з 2015 року. Цей проєкт потрібен академії, оскільки через нестачу аудиторій заняття проводять пізно ввечері та на вихідні. Завдяки реставрації горищ консерваторія матиме 15 нових навчальних аудиторій, дві кафедри та дві кімнати для репетицій.

У 2016 році вартість перепланування становила 4,8 млн грн, однак зросла через підвищення зарплат та ідеї встановити ліфт. Вже у 2018 році договір на 7,7 млн грн підписали з ТОВ «Престиж-Стиль». Підрядник мав завершити робити до кінця того ж року, однак пізніше терміни перенесли. Вже у вересні 2019 року академія розірвала договір з компанією, виплативши їй за роботи 4 млн грн. Основною причиною розірвання стало збільшення зарплат в будівництві.

Того ж місяця через переговорну процедуру академія уклала з «Престиж-Стиль» нову угоду на 4,3 млн грн, збільшивши при цьому вартість робіт на 772 тис. грн. Аргументом на користь прямої угоди замість проведення відкритих торгів було те, що нібито заміна підрядника призведе до негативних наслідків. При цьому академія заручилася висновком архітектурного ТОВ «Ретро Проект». Таке уникнення відкритих торгів − схема, якою бюджетні установи у Львівській області користуються вже протягом трьох років. Вона дозволяє непрозоро збільшити вартість робіт та укласти угоду з потрібним підрядником.

Компанія «Престиж-Стиль» зареєстрована 2002 року у Львові. Її власниками є непублічні Роман Мита та Катерина Мита. Усі свої замовлення компанія отримала від музичної академії імені Миколи Лисенка на перепланування горища. Наразі завершити свої роботи підрядник повинен до кінця 2020 року.

Містобудівна рада розкритикувала проєкт будівництва багатоповерхівок біля стадіону «Україна»

$
0
0

Архітектурно-містобудівна рада при управлінні архітектури та урбаністики Львівської міської ради 14 лютого не погодила будівництво багатоповерхівок та громадських приміщень на вул. Озерна Алея поблизу стадіону «Україна».

Йдеться про проєкт детального плану на території цієї вулиці, згідно з яким передбачається, що замість колишнього ринку тут збудують вісім багатоквартирних житлових будинків з вбудованим дитсадком в одному з них. Крім того тут мають постати також три офісні будівлі та дві будівлі громадського призначення: спортивний комплекс та медичний центр. Висота трьох офісних будівель не вказана. У житлових будинках загалом буде 776 квартир – переважно однокімнатні та двокімнатні. Усі будинки матимуть підземний паркінг.

За матеріалами ДПТ будинки матимуть різну поверховість. Висота найвищого будинку не повинна перевищувати 72,3 м.  Хоча під час обговорення проєкту на містобудівній раді, власник та директор компанії «Актив Комплект», яка замовляла розробку детального плану, Олексій Різник зазначив, що висотність не перевищуватиме 45 метрів, а кількість квартир становитиме 350.

Олексій Різник водночас є адвокатом ТОВ «Винниківська тютюнова фабрика» – власниками якої є депутат львівської міської ради та співвласник будівельної корпорації «Авалон» Григорій Козловський та президент ватерпольного клубу «Динамо» Олександр Свіщов.

Детальний план розробляло ТОВ «Студія 5Ф». Власником фірми та головним архітектором проекту є Андрій Ігнатюк. Він же розробляв проект реконструкції Винниківського озера та був одним із засновників ЖБК «Авалон Гарден»

Те що проєкт представляв замовник, а не розробник викликало низку зауважень від архітекторів. Наприклад архітектори Богдан Гой та Андрій Беляєв зазначили, що хоча щільність забудови території детального плану становить 35%, не зазначено показників щільності окремо громадської та житлової частини.

«Я не почув реальної щільності заселення на ту частину ділянки, яка буде використовуватись як житлова територія. А від цього як на мене багато чого залежить у рішенні підтримувати чи не підтримувати цей план» – каже Андрій Беляєв.

Також Віталій Дубина – керівник архітектурно-планувальної майстерні № 2 інституту «Містопроект» зазначив, що раніше ця територія призначалась для розбудови допоміжної інфраструктури для стадіону «Україна».

Петро Крупа заявив що у випадку будівництва житла потрібно до детального плану включити розрахунки транспортного навантаження на вулицю Липова Алея, оскільки вона з’єднує дві магістральні міські вулиці.

«В законі записано, що основним завданням детального плану території – це комплексна забудова території. А комплексна забудова території без вирішення транспортного навантаження, питання шкіл, садочків, зв’язку з попереднім детальним планом не прозвучала», – зауважив Крупа.

Нагадаємо, що згідно з  генеральним планом ця територія належить до земель спортивних центрів та комплексів.

Жоден із членів містобудівної ради не проголосував позитивно за проєкт, шестеро проголосувало «проти», а ще 11 осіб утрималось.

Фейкові люди Львова

$
0
0

У львівському сегменті Facebook існує група фейкових акаунтів, яка працює на місцевих політиків. Її головне завдання – створення штучного ажіотажу та ілюзії, що багато людей підтримують певну, потрібну, думку. Найбільш помітною є її «робота» на відомого львівського бізнесмена, депутата Львівської міськради Григорія Козловського. Підтримка скандального будівництва нового готелю, політика на виборах чи акції протесту – в соціальних мережах ця ботоферма щодня впливає на вашу думку.

***

Журналісти «Наші гроші. Львів» побачили злагоджену роботу цієї групи фейкових людей майже два місяці тому. Однак насправді вони працюють вже цілий рік. У Facebook вони дружать з багатьма місцевими політиками та журналістами. У авторів тексту з багатьма із ними є по кілька десятків спільних друзів. А за словами редакторки інформаційної кампанії “По той бік новин” ІРРП Альони Романюк, навіть 10 ботів серед друзів можуть вплинути на вашу думку.

«Контент нашої стрічки формується за допомогою певних алгоритмів. І якщо у вас в друзях є десять ботів, які активно коментують або лайкають певні пости конкретного діяча, то велика ймовірність того, що ми будемо мати тільки ці дані, без інформації із іншого боку, тобто збалансованої інформації», – каже вона.

Вона також розповіла, що сьогодні існує поняття астротурфінгу – це створення штучної громадської думки за допомогою коментарів. Люди дуже часто не читають текстів новин, статей, самих постів, але читають перше речення і далі коментарі.

«Минулорічне дослідження показує, що українці найбільше черпають новини вже не з телебачення, а саме з соціальних мереж. Тому загроза від ботів у друзях полягає в тому, що вони щось лайкають, поширюють, коментують – і ці пости відображаються у вашій стрічці у Facebook. І таким чином вони формують ваше сприйняття тієї чи іншої події», – говорить Альона Романюк.

Ваші фейкові друзі

…Львівська пенсіонерка Людмила Вороняк в лютому минулого року зареєструвалась в соціальній мережі Facebook. Тепер у неї є майже п’ятсот друзів. Жінка – фанатка Сихова, міського голови Винників Володимира Квурта та програм львівського телеканалу НТА. Лише за вісімнадцять днів грудня вона «репостнула» короткі відео та новини цього телеканалу майже 70 разів.

А півроку тому, у липні 2019 року, вона завантажила у Facebook дев’ять коротких відео на підтримку кандидата у народні депутати Володимира Квурта. Пенсіонерка неодноразово вступалась за компанію-забудовника «Авалон», підтримувала відому громадську «діячку» Олену Живко у конфлікті проти львівського сайту Zаxid.net та міського голови Львова Андрія Садового, дружині якого він офіційно належить.

Вона була заангажована в тему будівництва цинкового заводу біля Винників та обшуки на тютюновій фабриці, обожнює читати «блогера» і керівника громадської організації «Великий Львів» Юрія Ситника і точно знає як мінімум одного депутата Львівської міськради від БПП, якого звати Сергій Івах. Решту часу жінка на своїй сторінці репостить «котиків», анекдоти та цитати великих людей.

Насправді Людмили Вороняк не існує.

«Людмила Вороняк» – це один із як понад півсотні фейкових акаунтів, які працюють у спільному проєкті. У них вкрадені із чужих профілів фотографії, в основному росіян, та несправжні місця навчання й роботи. Наприклад, Людмила Вороняк – це насправді Ольга Чайченко з Іркутська.

А така собі Надія Боженко не працює в Клінічній лікарні швидкої медичної допомоги Львова, про що нам повідомили у відповіді на запит, бо насправді людина з такими фотографіями живе в Росії.

Багато акаунтів створені в 2019, але є й давніші, або і зовсім юні – 2020 року реєстрації. Ці «люди» намагаються поводитися в рамках вигаданої ними історії. Якщо написали у профілі про навчання у військових інститутах чи службу в армії, то є перепублікації зі сторінки Міноборони, а якщо «працює» медиком – то МОЗУ.

Один із фейкових акаунтів

Одним з нетипових ботів в цій групі, є Віктор Полярний. Він почав «працювати» влітку 2019 року. У його профілі записане навчання у військовому закладі та робота в Міністерстві оборони. Найбільш нетиповим є те, що фотографії для цього профілю були вкрадені не з російського «ВКонтакті», а з реальної сторінки сторінки іншого, справжнього українського військового – Максима Сорочинського із Нововолинська. Це реальна людина, він знає про наявність фейкового аккаунту з його світлинами, але, на жаль, не захотів говорити із журналістами. Власне, військових серед ботів не так багато – ймовірно, через необхідність фотографій у формі, а її з «ВКонтакті» не стягнеш.

Деяким акаунтам намагаються надати людських рис. Наприклад зі сторінкою Ольги Когут пробували працювати більш фантазійно. Дівчина використовує фотографії москвички Олени Пойлової. Коли вона змінила аватарку – її схвалили інші фейкові львів’яни. «Олька, ну нарешті ти це зробила! Така мила тут… А то ходила як “сапожник без сапог” 😍», – написала Віра Задорожна, а Катерина Наливайко похвалила макіяж: «Олю, макіяж бомбезний))))».

Проєкт «Квурто»

Багато фейкових акаунтів розпочали свою «кар’єру» із допомоги міському голові Винник Володимиру Квурту, коли він вирішив стати народним депутатом. У лютому 2019 року Володимир Квурт разом із вже згаданим Юрієм Ситником та Оксаною Юринець (екс-нардеп від Блоку Петра Порошенка) створили громадську організацію «Великий Львів». Квурт починав вести однойменну програму на радіо, а потім і ходити на ефіри нового шоу на телеканалі НТА «Говорить Великий Львів».

Нова студія каналу розмістилось у «Гранд-готелі», який належить депутату від БПП Григорію Козловському. Попри те, що офіційно канал НТА належить Андрію Кісері та Андрію Мисику, використовує його ВО «Свобода». А Григорія Козловського, за словами генерального директора телеканалу Романа Любицького, з каналом пов’язують виключно дружні стосунки та угоди про рекламу.

На яких умовах канал орендує приміщення для студії в «Гранд-готелі», Любицький обіцяв розповісти наступного дня після розмови, коли буде в офісі і зможе звіритися з документами. Проте після цього на дзвінки журналістки «Наших грошей. Львів» він більше не відповідав.

Під постами Володимира Квурта у Facebook під час минулорічної парламентської кампанії можна робити перепис фейкових акаунтів, як постійно схвалювали його роботу та його групу підтримки. Наприклад, під відео про його підтримку Мироном Маркевичем чи під постом про зустріч з виборцями – більшість з тих, хто написав коментар, – це люди, чиї фотографії ми знайшли в акаунтах росіян.

Наприклад, сторінка Романа Собенко створювався відразу «під Квурта». До березня 2019 року вона не була активною, а от у березні тут з’являються пости і з різними жартами, а вже в квітні неактивний користувач раптом починає публікувати по три-чотири пости майже щодня. Тематика: різного гатунку жарти та Володимир Квурт.

У травні, червні та липні публікацій так само багато, жарти повторюються, але з’являються перепости ток-шоу «Говорить Великий Львів» з акцентом на Володимира Квурта, кількість матеріалів про якого суттєво збільшується – щонайменше один пост в день, інколи кілька. У серпні та вересні на сторінці студента Собенка різко збільшується кількість масних жартів і він зацікавився іншими програмами каналу НТА, але обирав з них ті, де говорив Володимир Квурт або про нього. А от від жовтня він став справжнім фанатом програми каналу «Народне толк-шоу».

Група фейкових акаунтів не лише активно схвалювала постать Володимира Квурта в соцмережі, а й сихронно поширювала інформацію про нього. Наприклад, частина з них завантажила (!) на свої сторінки до семи коротких відео відомих осіб на підтримку Квурта з вечора 20 липня до вечора 21 липня 2019 року майже 200 разів.

Приклад завантаження відео на підтримку Володимира Квурта

Володимир Квурт стверджує, що не оплачував, не замовляв роботу фейкових акаунтів. І взагалі ставиться до такого явища негативно.

«Мені на це під час кампанії звертали увагу деякі журналісти. І я сам звертав увагу на це. Що тут можна прокоментувати? Якщо я не маю відношення до цього, то чи я можу коментувати те, чим займаються ці люди? Багато хто зацікавлений в тому чи іншому політичному впливі чи розкладі, – сказав Володимир Квурт в коментарі «Наші гроші. Львів».  – У мене ж керівником штабу на виборах був професор львівського університету. І мені і в голову не могло прийти таке, що він міг замовляти такі речі».

Ім’я професора, який керував кампанією, Володимир Квурт спочатку не міг згадати. Його звати Анатолій Романюк. Поза виборчими кампаніями Романюк є завідувачем кафедри політології у Львівському національному університеті. Він також також заперечує використання фейкових акаунтів.

«В компанії Квурта не було «ботів». Навіть завдання такого не було, ми відпрацьовували інші техніки – візуальної реклами, колористики, символи, повідомлення. Нас взагалі соцмережі в цій кампанії мало цікавили», – пояснив Анатолій Романюк.

На питання журналіста «Наших грошей. Львів» про те, чи можливо, що цим займались сторонні люди, про яких він не знає, політолог запевнив, що він вів всю кампанію і точно знає, що «ботів», як певну група, яка займається поширенням певних меседжів, вони не використовували.

«Другий Чорнобиль біля Львова»

Проте ми помітили участь ботів не лише безпосередньо у виборчій кампанії міського голови Винник Володимира Квурта, але й у дотичних акціях. Зокрема, боти активно «протестували» проти будівництва цинкового заводу поблизу Винник, який планують збудувати неподалік місця проживання цілого грона місцевих депутатів. В селі Підберізці, всього за три кілометри від майбутнього будівництва, мають земельні ділянки та будинки, до прикладу родина Григорія Козловського, Олександра Свіщова, Петра Адамика, Маркіяна Лопачака, Андріана Гутника та інших.

Задала тон тут згадана вище Надія Бойченко, яка для свого акаунта використовує фото 38-річної Анастасії Козловської з міста Ноябрськ (Тюменська область) з коментарем: «Головне нажива, а те, що поряд живуть люди, які дихатимуть цими відходами, – то байдуже. Другий Чорнобиль біля Львова!»

Тезу про Чорнобиль підхопили інші «колеги», як от Іван Грицак зі словами: «Через таких козлів, жадних до наживи, маємо Грибовичі і Чорнобиль. Як вони так будують то важко уявити, яка на тому заводі буде техніка безпеки і ставлення до екології».

У коментарях до будівництва заводу боти спробували запустити також тезу про відсутність документів, але вона не знайшла підтримки. Ілона Максимів, яка користується фотографіями Ольги Пархоменко з Мінська, написала: «Хотіли по-скоренькому і без дозволів збудувати завод і травити людей в подальшому!! Добре, що зупинили це свавілля!!». Але на цьому дискусія зупинилась.

Але от щодо протестів під час обшуків на тютюновій фабриці, то тут фейкові акаунти просували іншу тезу – про «наїзд» на національного виробника. Варто зауважити, що емоційний виступ Григорія Козловського був цікавий широкій аудиторії і без підтримки ботів. Але дискусію все ж намагались направляти, й присутні були всі: і Людмила Вороняк, і Роман Собенко, і Надія Бойченко, Іван Грицак та Ірина Колодій й Ілона Максимів. Всі вони говорять про те, що повернулись 90-ті та знову починають «віджимати бізнес».

Авторами тези про «національного виробника» були не «боти», а журналісти каналу НТА. На сторінці каналу саме з таким заголовком розміщено коментар «комерційного директора Григорія Козловського».

«Готель стане візитною карткою Львова»

Фейкові акаунти також активно підтримують скандальні будівельні проєкти депутата Львівської міськради Григорія Козловського, який є співвласником групи компаній Avalon. Один із них – майбутній готель мережі Hilton у Парку культури та відпочинку імені Богдана Хмельницького. Під час чергових дискусій, чи взагалі там можна будувати, і чи можна зводити будівлю висотою аж 72 метри, «підключились» фейкові акаунти.

Під однією з публікацій вони активно працювали на підтримку проєкту. Вже згадана Людмила Вороняк повідомила, що «готель стане візитною карткою Львова. Туристи зі всього світу хлинуть сюди, бо крім Києва більше ніде такого нема… Це ж додаткові гроші в бюджет міста, то чому ми так цьому перечимо? Боже, дай людям мудрості».

Так само Леся Манківська висловилась «за»: «Що для Львова краще: 5 зірковий готель та міжнародне визнання чи занедбаний парк з розвалинами посередині». А Віра Загородна захоплено заявила: «А Хілтон у Львові… колись про таке можна було лише мріяти!!! Я пишаюсь своїм містом!».

Ще одним проєктом компанії Козловського було будівництво на Сахарова на місці так званого будинку аптекаря Терлецького, де хотіли звести офіси. Львів’яни розділились на дві частини: за збереження старої будівлі або за її заміну «сучасним інноваційним офісним центром». Оксана Маруняк, яка була прес-секретарем фракції БПП у Львівській міській раді та працювала в штабі Володимира Квурта під час виборів, поширила інформацію про зареєстровану петицію за сучасне будівництво. Її пост дуже швидко підхопили фейкові акаунти і поширили у себе на сторінках та в групах типу «Львівські вісті».

«Карпати – це суцільне дно»

Одна із нещодавніх робіт фейкових акаунтів – це виступ проти футбольного клубу «Карпати» Петра Димінського. Усе почалося з того, що під час сесії депутати не дали в оренду землю «Карпатам». У провальному голосуванні «Карпати» звинуватили Григорія Козловського.

Передачу землі Козловський назвав аферою і запропонував перевести клуб в комунальну власність, а також тимчасово очолити його. Відео з Григорієм Козловським поширило безліч фейкових акаунтів. І у всіх них було одне послання: «Карпати» – це суцільне дно, землю краще віддати атовцям».

Цікаво, що заяву Козловського про те, що він готовий очолити клуб та знайти фінансування, яку він зробив в ефірі «Народного толк-шоу» каналу НТА, поширили 66 раз і майже виключно боти. Серед них найбільш активним був вже згаданий вище Роман Собенко, щоправда, його активність не передбачає особливої фантазії – в різні групи в соцмережі Facebook він поширює відео з однаковим меседжем про готовність відродити клуб.

Образливим напевно є те, що навіть активність у поширенні відео не сприяє його активному обговоренню. Тут лише шість коментарів, з яких п’ять написали боти.

Таких прикладів із історії цієї ферми можна навести чимало. Ми помітили, що фейкові акаунти люблять поширювати інформацію за депутатів та членів двох партій – «Свободи» та Блоку Петра Порошенка (тепер Європейська солідарність), особливо тих, хто дружить з Григорієм Козловським. Це чітко видно, наприклад, з того, як вони поширили відео із депутатом Львівської міськради від «Свободи» Маркіяном Лопачаком. І відео, які вони поширюють, це ефіри каналу НТА.

Сьогодні злагоджена ботоферма працює на поширення продуктів каналу НТА. Якщо завтра власники ботоферми видалять фейкові аккаунти, то, наприклад, на сторінці «Народного толк-шоу» за останній тиждень залишиться дуже мало коментарів та зникнуть більшість поширень. Ми проаналізували розкрутку ефіру шоу, який відбувся 11 лютого, і були дуже здивовані – починаючи з анонсу, інформацію про шоу на його сторінці у Facebook коментували та поширювали в основному боти. Співвідношення не на користь реальних людей.

Всі виділені акаунти – члени ботоферми

Ми намагались отримати коментарі керівників каналу, проте генеральний директор Роман Любицький сказав, що питання розкрутки каналу належать до компетенції креативного директора Віталія Крутякова. Крутяков, у свою чергу, сказав, що це виключно компетенція головного редактора каналу Наталії Струк. А Стук протягом кількох днів не відповідала на дзвінки і не відреагувала на прохання передзвонити, залишене в редакції каналу.

Відмовився від коментарів і Григорій Козловський.

На наше прохання виявлені акаунти проаналізував експерт на умовах анонімності. На його думку, виявлена ботоферма є частково автоматизована, але ідентифікувати нам вдалось хіба частину акаунтів. З його досвіду такі ферми зазвичай складаються десь із півтисячі акаунтів. І швидше за все, це є локальна, а не всеукраїнська ботоферма.

«Я думаю, що така робота коштує приблизно 7-10 тисяч доларів на місяць», – розповів експерт.

! Список фейкових людей можете знайти тут  (Увага – одразу після публікації акаунти розпочали видаляти).

 

Як виявити бота чи фейковий акаунт

Поради дає редакторка інформаційної кампанії «По той бік новин» ІРРП Альона Романюк:

«По-перше, потрібно чітко відфільтрувати список своїх друзів у Facebook. Тобто, якщо ви не знаєте цих людей в реальності, не треба їх додавати до себе в друзі. Це перше. По-друге, потрібно уважно дивитися на те, що ця людина пише, і якщо ми бачимо один і той же коментар в різних групах під одним і тим же постом, велика ймовірність, що це бот або фейковий акаунт, який веде інша людина з певною метою. Чи то поширити інформацію, чи то зробити інформаційний «вкид» або змінити думку і так далі.

Відгуки/коментарі можуть бути як і дуже хвалебні, так і критичні, можуть змінювати тональність дискусії. Важливо подивитись, що поширює в себе на сторінці, чи є власні тексти, чи це, наприклад, поширення лише на підтримку одного політика.

Обов’язково дивіться, коли створений акаунт користувача. Якщо він новий, то велика ймовірність, що це бот. Так само зверніть увагу на його друзів, хто ці люди, скільки їх, чи є фотографії в цього акаунта та які ці фотографії. Якщо є підозра, то пошукайте ці фотографії в різних сервісах, наприклад, Google та TinEye, бо вони можуть бути в когось вкрадені».

Я знайшов бота! Що робити?

Якщо ви виявили фейковий акаунт чи бота у соціальній мережі Facebook, ви можете поскаржитись на нього системі. Для цього біля розділу «повідомлення» в акаунті фейкової сторінки натисніть на три крапки і виберіть розділ «надіслати запит на підтримку або скаргу на профіль». У меню виберіть відповідний пункт і залиште скаргу. Ви також можете заблокувати користувача, а якщо він є вашим «другом» в мережі – то видалити зі свого списку.

 

Суд дозволив юристам Козловському будувати ресторан у Стрийському парку на місці зруйнованого ними павільйону

$
0
0

Восьмий апеляційний адміністративний суд не задовольнив апеляційної скарги Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львові, яка намагалась відновити дію свого припису про зупинення будівництва в Стрийському парку. Там забудовник ТОВ «Львів-Енергія» будує ресторан на місці незаконно знесеної будівлі.

Йдеться про реконструкцію колишнього виставкового павільйону під ресторан на вул. Уласа Самчука, 16 у Стрийському парку. У квітні 2019 року компанія-забудовник «Львів-Енергія» знищила частину будівлі замість того, щоб її відновити.

Проєкт майбутнього ресторану на вул. Уласа Самчука, 16 (ілюстрація: Львівський портал)

Відтак на початку травня Інспекція ДАБК у Львові винесла припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, оскільки фактичні роботи не збігалися із затвердженою проектною документацією. Однак вже у вересні компанія «Львів-Енергія» домоглася скасування цього припису в першій інстанції.

Основною причиною скасування було те, що інспекція зробила ряд процедурних помилок, пов’язаних з перевіркою будівництва. Наприклад, вона не пред’явила посадовцям «Львів-Енергії» відповідних документів перед позаплановою перевіркою, а у наказі про перевірку не вказала назви замовника дозволу на виконання будівельних робіт.

Знесений виставковий павільйон на вул. Уласа Самчука, 16 (фото: Львівська міська рада)

Інспекція ДАБК у Львові намагалася оскаржити це рішення, однак, як вже зазначено вище, апеляційний суд позову не задовольнив.

Тепер ж компанія «Львів-Енергія» намагається через суд отримати від департаменту економічного розвитку Львівської міської ради довідку про те, що вони не мають платити пайовий внесок.

ТОВ «Львів-Енергія» отримала містобудівні умови та обмеження на реконструкцію будівлі під ресторан у липні 2018 році. Тоді колишній головний архітектор Львова Юліан Чаплінський заявив, що в цьому проєкті не передбачено ані підйому даху, ані добудови − лише реконструкція в межах стін.

Після того, як забудовник зруйнував частину будівлі, місто вимагало у нього відновити будівлю. При цьому керівник департаменту містобудування Львівської міської ради Сергій Коровайник та очільниця Стрийського парку Олена Мазурик отримали догани.

«Я отримав шок, коли позаминулого тижня побачив, як зруйнували один з історичних павільйонів у Стрийському парку. Такі речі недопустимі! За таку ситуацію треба карати», − зазначив під час апаратної наради мер Львова Андрій Садовий.

Земельну ділянку на вул. Уласа Самчука, 16 в межах Стрийського парку компанія «Львів-Енергія» отримала у квітні 2018 року. Депутати віддали їй дев’ять соток землі в обмежене сервітутне платне користування на 10 років для обслуговування нежитлової будівлі. Саме цей виставковий павільйон перейшов у власність «Львів-Енергії» від Львівської обласної профспілкової організації ПАТ «Львівобленерго», яка до 2018 року була засновником фірми. Протягом 2019 року юристконсультант «Львівобленерго» оскаржував ряд документів, пов’язаних з передачою будівлі у власність «Львів-Енергії», однак в результаті сторони уклали мирову угоду.

Нагадаємо, що ухвалою сесії ділянку передали в користування «Львів-Енергія» без права будівництва, огородження та зміни цільового призначення. Вона належить до природно-заповідного призначення, оскільки Стрийський парк є пам’яткою садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення.

Кінцевими бенефіціарами «Львів-Енергії» є Юрій Ломага та Олексій Різник – юристи та партнери депутата Львівської міської ради, бізнесмена Григорія Козловського.

Інспекція ДАБК оштрафувала фірму Володимира Шведа на 777 тис. грн за незаконну добудову

$
0
0

Інспекція державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Львові оштрафувала ТОВ «Компанія ріел-естейт груп» за самовільне будівництво прибудови до житлового комплексу на вулиці Зелена, 184. Сума штрафу становить 777 тис. грн. Про це стало відомо з ухвали Львівського окружного адмінсуду.

Як зазначив у коментарі в.о. начальника Інспекції ДАБК Теодозій Денисяк, в процесі перевірки виявили, що компанія проводить реконструкцію вже збудованого будинку без отримання дозвільних документів: містобудівних умов та обмежень, а також дозволу на виконання будівельних робіт. Фірма хотіла  добудувати одноповерхову будівлю до житлового комплексу, а тому була оштрафована та отримала припис усунути порушення.

Однак ТОВ «Компанія ріел-естейт груп» не згідне із таким рішенням, оскільки звернулось до суду, щоб оскаржити рішення інспекції. Наразі суд залишив заяву без руху, оскільки позивач не сплатив судовий збір.

Журналіст «Наші гроші. Львів» намагався отримати коментар у ТОВ «Компанія ріел-естейт груп», щоб дізнатись, чому фірма вважає рішення інспекції протиправним. Однак за контактним телефоном фірми особа, яка представляє компанію і відмовилась представитись, повідомила, що у компанії є законне право захищати свої інтереси в суді, а також, що переадресує наші запитання юристам фірми, які вирішать коментувати цю ситуацію чи ні. На момент публікації з редакцією так і не зв’язались.

Теодозій Денисяк також зазначив, що оскільки забудовник отримав припис за яким зобов’язаний усунути порушення, то інспекція проведе повторну перевірку:

«Припис видано на два місяці, тобто до 17 березня вони мають усунути порушення (отримати необхідні документи), після чого буде відкрита повторна перевірка. У випадку, якщо їх не усунуть – інспекція зобов’язуватиме привести ділянку до попереднього стану, тобто знести прибудову».

ТОВ «Компанія ріел-естейт груп» зареєстроване у Львові та належить Наталії та Володимиру Шведам. Кілька разів компанії Володимира Шведа штрафували за нищення кам’яниць на площі Ринок та мозаїки магазину «Океан» на вулиці Володимира Великого у Львові, де його компанія також проводить будівництво.


Чернівецький АМКУ оштрафував підприємицю, яка розігрувала тендери зі свекрухою

$
0
0

Адміністративна колегія територіального відділення Антимонопольного комітету у Чернівецькій області оштрафувала підприємицю Яну Вержук на 22,7 тис. грн за антиконкуренті дії на торгах. Вона разом з колишньою свекрухою Оленою Алупулесє розіграла тендер на харчування для учнів Горбівської школи І-ІІІ ступенів.

Вперше про змову цих учасників на торгах написали «Наші гроші. Львів» у лютому 2019 року. Під час аукціону підприємиці не знижували своїх пропозицій, а документацію завантажили з різницею у п’ять хвилин. При цьому Олена Алупулесє не подала на торги всіх документів – лише технічні вимоги та проєкт договору. Однак ці документи вона готувала на спільному з Яною Вержук сканері, адже вони мали однакові дефекти сканування.

Яна Вержук була одружена з депутатом Герцаївської міської громади від Блоку Петра Порошенка «Солідарність» Костянтином Алупулесє, у декларації за 2018 рік вона ще значиться його дружиною. У телефонній розмові з редакцією жінка розповіла, що Олена Алупулесє є її колишньою свекрухою.

Учасниці зустрічалися на торгах двічі, і кожного разу вигравала Яна Вержук.

Після публікації новини експерти «Центру громадського моніторингу та досліджень» надіслали звернення в АМКУ. Комітет також встановив, що підприємиці використовували спільний номер телефону.

Підприємиця Яна Вержук у відповіді АМКУ пояснила, що саме вона готувала документи для себе та для своєї свекрухи. За її словами, Горбовська школа залишилася без гарячого харчування, тому для пришвидшення закупівлі підприємиця подала обидва пакети документів. При цьому жінка не знала, що вчиняє порушення.

Відтак Яна Вержук отримала 22,7 тис. грн штрафу. Вона також не зможе брати участі у відкритих торгах протягом трьох років. Оштрафувати Олену Алупулесє не вдалося, оскільки вона припинила підприємницьку діяльність в грудні 2019 року.

Завдяки публікації «Наші гроші. Львів» племінниця Козловського поверне місту вкрадену ділянку на вулиці Липинського

$
0
0

Львівська міська рада погодила повернення у власність міста земельної ділянки на вулиці Липинського, 27, яка незаконно перейшла у власність Віталії Дяченко – племінниці депутата Львівської міськради Григорія Козловського. Про рішення вперше повідомив «Львівський портал», а відповідну ухвалу прийняли 20 лютого на сесії міської ради.

На цій ділянці будує житловий комплекс компанія «Авалон», співвласником якої є Григорій Козловський. Про факт незаконного вибуття ділянки з комунальної власності вперше написали «Наші гроші. Львів» у липні 2019 року.

У розслідуванні «Парк авалонського періоду» ми повідомили, що землю отримали через шахрайство з оформленням власності під час продажу майна збанкрутілого ВАТ «Львівський дослідний нафтомаслозавод». Учасники схеми придбали з аукціону невеликий фінський будинок, але пізніше, через підставні іпотечні угоди, незаконно привласнили ще й землю під ним. Фігурантом оборудок також був Григорій Козловський, але станом на сьогодні земля належить Віталії Дяченко.

За фактом нашої публікації відкрили кримінальне провадження. «Прокурором Львівської місцевої прокуратури № 3, під час моніторингу інформації в мережі «Інтернет» виявлено публікацію на веб-порталі «Наші гроші. Львів» від 03.07.2019 під назвою «Фірма Козловського будує квартал багатоповерхівок на поцупленій у міста землі», – йдеться в судових ухвалах в досудовому розслідуванні.

Зображення: Прокуратура Львівської області

У листопаді 2019 року суд наклав арешт на ділянку. Слідством встановлено, що вартість землі становить 1,3 млн грн.

Згідно з ухвалою, яку прийняли депутати, міська рада укладе з власницею земельної ділянки договір про пожертву. Віталія Дяченко сама звернулася до міської ради з пропозицією передати земельну ділянку в комунальну власність. Під час голосування за це питання Григорій Козловський заявив про конфлікт інтересів.

Бродівчани з однією машиною позмагалися за 1,2 млн грн на тендері із прибирання міста

$
0
0

Компанія «Моноліт буд констракт» та підприємець Іван Макар конкурували на тендері на прибирання доріг у Бродах за 1,2 млн грн, причому обидва учасники безкоштовно орендують спільну машину в однією людини – Миколи Кочубая, який раніше був власником «Моноліт буд констракту». Про це свідчать тендерні документи учасників, подані на різних торгах.

Договір із приватним підприємцем Іваном Макаром виконком Бродівської міськради підписав 19 лютого. Згідно з технічним завданням, переможець торгів до кінця 2020 року прибиратиме 34 вулиці міста загальною площею понад 410 тис. квадратних метрів. Частота прибирання залежатиме від погодних умов, однак не рідше ніж вісім разів на місяць.

Протягом аукціону учасники не знижували своїх пропозицій. Відтак договір про прибирання підписали з Іваном Макаром, оскільки його ціна була на 5 тис. грн дешевшою. Учасники зустрічаються на торгах вже втретє, і кожного разу перемагає Іван Макар.

У документах Макара зазначено, що Микола Кочубай безкоштовно «позичив» йому прибиральну машину моделі Hako citymaster. На іншому тендері конкурент Івана Макара – ТОВ «Моноліт буд констракт», також вказує, що орендує цей ж автомобіль із аналогічними номерними знаками у Миколи Кочубая.

Варто зазначити, що Микола Кочубай протягом 2017-2018 роках був співвласником «Моноліт буд констракт». Також цій фірмі безкоштовно позичив техніку Василь Белей – син міського голови Бродів Анатолія Белея, який також є головою тендерного комітету бродівського виконкому.

Приватний підприємець Іван Макар зареєстрований у Бродах, і з початку 2019 року отримав три замовлення на 1,05 млн грн, усі з яких – від виконавчого комітету Бродівської міської ради.

Інспектори ДАБК судяться з бізнесменом Веремеєнком через будівництво фудкорту на площі Двірцевій

$
0
0

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львові подала апеляційну скаргу, щоб відновити дію своїх приписів щодо усунення порушень будівництва ресторану на площі Двірцевій. Його зводить бізнес-партнер екс-нардепа від ВО «Свобода» Ігоря Кривецького − Олександр Веремеєнко.

Фудкорт буде на місці колишнього диспетчерського пункту, хоча це будівництво не входило у проєкт реконструкції площі Двірцевої. А на початку лютого цього року інспекція ДАБК виявила низку порушень при будівництві цього об’єкту. Зокрема, інспектори виявили, що фасади вже зведеного закладу громадського харчування не відповідають попередньо затвердженому проекту. І паспорт опорядження фасаду не узгоджений з управлінням охорони історичного середовища Львівської міської ради.

Що більш, проєктну документацію розробили на нове будівництво, хоча містобудівні умови та обмеження видавались на реконструкцію з розширенням за рахунок надбудови.

Реконструкція з надбудовою. Було – стане (Фото 1 -Félix de Tisonnier, фото 2- “Львівський портал”)

Тут не передбачено необхідної кількості місць для паркування, немає угоди з «Львівводоканалом» про приєднання майбутнього ресторану до водопостачання та водовідведення, а термін оренди ділянки, на якій ведеться будівництво, закінчився ще 23 жовтня 2019 року.

Після перевірки  інспектори ДАБК скасували дію повідомлення про початок будівельних робіт та зобов’язали їх припинити та усунути містобудівні порушення. Вони оштрафували Олександра Веремеєнка на 850 грн. А от архітектурну компанію , як проектувала будівництво, а це ТОВ «Шеремета Архітект Груп» на 189 тис. грн. Ще 94,6 тис. грн штрафу отримав підрядник — ПП «Пегас-Україна».

Інспектори також мали претензії до експертизи цього проєкту – ТОВ «Глобал Промпостач» не зазначила у ній вищезгадані порушення, а сам проєкт будівництва затвердив Олександр Веремеєнко.

Після наданих інспекцією приписів замовник мав би усунути всі містобудівні порушення, однак вже за декілька днів зупинив дію всіх своїх зобов’язань через суд. Приписи та скасування повідомлення про початок будівельних робіт будуть нечинними доти, доки суд визначить їхню законність. Наразі інспекція ДАБК у Львові подала апеляційну скаргу.

Одним з основних аргументів Олександра Веремеєнка в суді щодо необхідності   скасування дію приписів інспекції було те, що було те, що «перевірка була проведена за відсутності замовника чи належного представника такого, що в свою чергу, позбавило можливості надавати документи під час перевірки щодо нібито порушень виявлених під час перевірки».

Олександр Веремеєнко отримав містобудівні умови та обмеження на реконструкцію павільйону під ресторанний дворик у травні 2018 року. Саме ж право власності на цю будівлю отримав ще в 2014 році.

Олександр Веремеєнко має спільний бізнес з колишнім народним депутатом від ВО «Свободи» Ігорем Кривецьким. Разом вони володіють нічним клубом «Fashion Club» в центрі Львова, а також низкою громадських організацій, серед яких – «Розвиток громади».

Містобудівна рада з третього разу погодила проєкт забудови багатоповерхівками насосної станції на Сихові

$
0
0

Архітектурно-містобудівна рада при управлінні архітектури та урбаністики Львівської міської ради 21 лютого підтримала проєкт детального плану території в районі вул. Соняшникової, вул. Сихівської та залізничної колії у Львові. Там зведуть 9-поверхівку та дві 16-поверхівки серед садибних забудов.

Територія майбутнього будівництва (скріншот з відеозапису “Варіантів)

Перед цим містобудівна рада двічі відхиляла проєкт цього детального плану території. Основною причиною було те, що у своїх кресленнях розробник не показав можливого розвитку всієї території. Тоді ж архітектори назвали ділянку майбутнього будівництва «абсолютно випадковою» та зазначили, що цю «окремо взяту республіку» дуже важко назвати продовженням генерального плану.

На поточному засіданні містобудівної ради розробник представив детальний план території з правками. У ньому передбачили громадську забудову, два виїзди на вул. Соняшникову та територію для будівництва дитячого садка. Члени містобудівної ради зазначили, що в такому вигляді детальний план є повноцінним, однак ще вони порадили забудовникові доопрацювати шумозахист від залізничної колії.

Проєкт детального плану території в районі вул. Соняшникової-Сихівської охоплює більше 10 га, де здебільшого розташована садибна забудова та колишня насосна станція «Львівводоканалу».

Власником насосної станції сьогодні є ПП «Корт-Сервіс», яке й збирається вести нове будівництво. Тут планують збудувати односекційний 9-поверховий будинок, дві секції будівель по 16 поверхів, а ближче до колії – багаторівневий паркінг на 96 паркомісць з офісними приміщеннями. Для цього забудовник хоче перевести територію санітарних об’єктів у дві зони – змішаної малоповерхової та багатоповерхової забудови та територію громадської забудови.

Нагадаємо, що детальні плани території потрібні для визначення майбутнього вигляду та розвитку певного району, це важливий документ, завдяки якому територія має стати комфортною для мешканців. Однак міська рада використовує його для того, щоб дозволити будівництво багатоповерхівок в будь-якому місці всупереч містобудівним правилам.

Прокуратура продовжить розслідування крадіжки ділянки на Липинського, 27

$
0
0

Розслідування у кримінальному провадженні щодо вкраденої ділянки на вул. Липинського, 27 у Львові продовжуватиметься і після передачі землі назад в комунальну власність. Про це редакції «Наші гроші. Львів» повідомив начальник управління представництва інтересів держави в суді Прокуратури Львівської області Василь Гайворон.

Нагадаємо, ділянка на вул. Липинського, 27 раніше незаконно перейшла у власність Віталії Дяченко – племінниці депутата міської ради та співвласника компанії «Авалон» Григорія Козловського. Минулого тижня Львівська міська рада погодила повернення ділянки у власність міста. Віталія Дяченко сама звернулася до міської ради з пропозицією передати землю в комунальну власність. Відтак, з власницею укладуть угоду про пожертву. Під час голосування за це питання Григорій Козловський заявив про конфлікт інтересів.

На ділянці площею 1,28 га, яка незаконно вибула з власності міста, веде будівництво компанія Avalon

Такі дії власниці ділянки та мерії, за словами прокурора Василя Гайворона,  засвідчили, що земля належить міській раді, а саме це один з ключових моментів, які прокуратура намагалась довести. Однак навіть після повернення ділянки в комунальну власність кримінальне провадження не закриють, а обіцяють покарати тих, чиї дії призвели до втрати містом ділянки.

«Слідству залишилося дати оцінку тим особам, внаслідок дій яких ця ділянка незаконно вибула з власності територіальної громади», − каже Василь Гайворон.

Крім того, прокуратура вважає, що міська рада має стягнути збитки, завдані бюджетові через безоплатне користування ділянкою.  За попередніми підрахунками, це – 1,8-2 млн грн.

«Міська рада має всі права і можливості стягувати ці кошти», − переконаний Гайворон.

Про незаконне привласнення ділянки з комунальної власності вперше написали «Наші гроші. Львів» в липні 2019 року. Землю на вул. Липинського, 27 отримали через шахрайство з оформленням власності під час продажу майна збанкрутілого ВАТ «Львівський дослідний нафтомаслозавод». Учасники схеми придбали з аукціону невеликий фінський будинок, а пізніше, через підставні іпотечні угоди, незаконно привласнили ще й землю під ним. Фігурантом оборудок також був Григорій Козловський, але тепер земля належить Віталії Дяченко.

Після публікації нашого розслідування прокурори відкрили кримінальне провадження, а вже у листопаді 2019 року суд наклав арешт на ділянку. Слідством встановлено, що вартість землі становить 1,3 млн грн. Наразі вона є під арештом.

Турківські освітяни розірвали договорів на 2,5 млн грн із тендерними змовниками після публікації «Наші гроші. Львів»

$
0
0

Відділ освіти Турківської РДА 20 лютого після публікації «Наші гроші. Львів» розірвав низку договорів на послуги із харчування учнів з підприємцями з однаковими документами. Загальна сума контрактів становить 2,46 млн грн. Про це стало відомо з порталу публічних закупівель Prozorro.

Голова тендерного комітету Дмитро Кудрич підтвердив, що відділ освіти виявив порушення після ознайомлення із матеріалом «Наші гроші. Львів».

Загалом закупівлю проводили за п’ятьма лотами, однак в одному з них закупівля була неуспішною через відсутність достатньої кількості учасників. В інших переможцями стали приватні підприємці: Василь Стахнів, Людмила Фазан, Марія Данилів та спільне підприємство «Турківський комбінат громадського харчування».

Як раніше повідомлялось на сайті, підприємці та комбінат «поділили» між собою лоти закупівлі, і у кожній виграв відповідний учасник. У жодному лоті не торгувались та не знижували ціну.

В усіх учасників є низка однакових документів, хоча замовник вимагав їх у довільній формі (довідки про працівників, матеріально-технічну базу, тощо). В цих документах усі четверо учасників торгів припустились абсолютно однакових помилок.

Через тиждень після публікації, тендерний комітет опублікував протокол у якому зазначив, що відміняє торги через «неможливість усунення виявлених порушень законодавства».

Також експерти «Центру громадського моніторингу та досліджень» виявили, що жоден з учасників не надав усіх необхідних документів, наприклад, відсутні копії паспорта, аналогічного договору тощо. Тому, згідно із законодавством, тендерний комітет повинен був би відхилити усіх учасників торгів.

Експерти скерували відповідне звернення у Державну аудиторську службу, яка лише 24 лютого розпочала перевірку цієї закупівлі.


Аудитори зобов’язали львівських комунальників розірвати угоду з колишнім помічником депутата міськради Кужелюка

$
0
0

Західний офіс держаудитслужби України зобов’язав ЛКП «Агенція ресурсів Львівської міської ради» розірвати договір з ТОВ «Економбуд-ЛВ» на ремонт будівлі на вул. Крип’якевича, 2 у Винниках на суму 2,3 млн грн. Дана угода була укладена у грудні 2019 року.

Вперше порушення в тендері виявили фахівці з публічних закупівель «Центру громадського моніторингу та досліджень». Вони зазначили, що фірма «Економбуд-ЛВ» не подала частини потрібних документів: довідки-підтвердження до банківської гарантії та всіх документів про підтвердження досвіду виконання аналогічних робіт. Також на підтвердження кваліфікації компанія подала недійсний оригінал посвідчення атестації директора.

Західний офіс держаудитслужби підтвердив виявлені порушення та зобов’язав замовника розірвати з підрядником договір. Про результати «Агенція ресурсів Львівської міської ради» повинна повідомити протягом п’яти робочих днів.

Компанія «Економбуд-ЛВ» зареєстрована 2010 року у Львові. Засновником та водночас директором фірми є львів’янин Василь Лега. Ще три роки тому він володів компанією «Галицькі вітражі» спільно із колишнім директором корпорації «КРТ» Ярослава та Богдана Дубневичів Юрієм Пастерником. Окрім того, Лега був помічником депутата міської ради Юрія Кужелюка.

Це не перше замовлення, яке фірма «Економбуд-ЛВ» отримала від «Агенції ресурсів Львівської міської ради». Також в грудні 2019 року вона підписала договір на 2,3 млн грн на ремонт даху на вул. Галицькій, 12 у Винниках.

Загалом протягом 2019 року фірма отримала замовлень на 54 млн грн. Серед підрядів – реконструкція частини медіатеки на проспекті Червоної Калини, 58 за 16,2 млн грн. Нагадаємо, що оновлення цього приміщення спочатку коштувало 7 млн грн, однак потім зросло через збільшення вартості будівельних робіт.

Матеріал підготовлено в рамках проекту IWPR за підтримки МЗС Норвегії

Львівський АМКУ оштрафував конкурентів з одним телефоном, які розіграли торги на ремонт коридору в Львівській міській раді

$
0
0

Адміністративна колегія територіального відділення Антимонопольного комітету у Львівській області оштрафувала приватне підприємство  «Кальвадос» та підприємця Павла Журавльова на 136 тис. грн за антиконкурентні дії на торгах. Йдеться про їхню участь в тендері на ремонт коридору третього поверху Львівській міській раді.

Візуалізація ремонту коридору (ЛКП “Ратуша-сервіс”)

Як повідомляли «Наші гроші. Львів», учасники подали на торги документи з однаковими граматичними помилками. А номер телефону, який підприємець Журавльов подав у попередньому договорі з ЛКП «Ратуша-сервіс», збігався з номером підприємства «Кальвадос».

Після публікації новини договір з переможцем торгів розірвали, проте Антимонопольний комітет встановив, що учасники користувалися спільною ІР-адресою та створили документи на одному принтері в один день з різницею у 20 хвилин. АМКУ також встановив, що головним бухгалтером ПП «Кальвадос» була дружина підприємця Павла Журавльова − Світлана Журавльова.

Відтак конкуренти отримали по 68 тис. грн штрафу. Вони також не зможуть брати участі у відкритих торгах протягом трьох років.

Павло Журавльов та підприємство «Кальвадос» зареєстровані у Львові. З моменту рестрації Журавльова отримав замовлень на 770 тис. грн лише від ЛКП «Ратуша-сервіс». Протягом 2019 року підприємство «Кальвадос» отримало підряд лише на 6,2 тис. грн.

 

Фірму екс-інспектора податкової оштрафували за змову на 10-мільйонному тендері

$
0
0

Адміністративна колегія територіального відділення Антимонопольного комітету у Львівській області оштрафувала два товариства «Містторгбуд» і «Арм-Хаус» загалом на 136 тис. грн за антиконкуренті дії на торгах.

Ці пов’язані компанії «розіграли» між собою тендер на будівництво критого басейну для санаторної школи-інтернату для дітей, хворих на сколіоз у Сокалі вартістю понад 10 млн грн.

Змову цих компаній «Наші гроші. Львів» виявили ще у жовтні 2018 року. Тоді ми розповіли, що у документах компанії показували однакових працівників.

А в довідках довільної форми написали однаковий текст і зробили ідентичні помилки. Інші документи також свідчили про наявність господарських зв’язків між «Арм-Хаус» і «Містторгбуд», а також між їх засновниками.

Після публікації наші партнери із «Центру громадського моніторингу та досліджень» надіслали звернення в АМКУ. В результаті колегія підтвердила порушення та виявила, що учасники завантажували документи із однієї IP-адреси, «Арм-Хаус» перераховувало кошти «Містторгбуд» за роботи майже двадцять разів.

Загалом за інформацією в Prozorro, тодішній переможець торгів ТОВ «Містторгбуд» отримало 2,5 млн грн оплати. У фірмі змінився власник та директор. Замість Василя Паламаря, який раніше працював головним державним ревізором-інспектором податкової інспекції у Франківському районі Львова, бізнес тепер належить Фаруху Нурметову із Казахстану. Компанія змінила також місце реєстрації зі Львова на Київ.

ТОВ «Арм-Хаус» кілька разів змінило власників, а зі Львова переїхало в Херсон, фірма тепер належить Миколі Валасатому.

Міська рада не полишає надії побудувати готель на вулиці Вороного замість паркінгу

$
0
0

Львівська міська рада ініцювала чергове громадське обговорення проєкту детального плану, обмеженого вулицями Вороного, Ліста та Руданського, Коперника, проспектом Шевченка та площею Міцкевича. Ділянка, через яку тут раніше виник конфлікт, – це стихійний паркінг на вулиці Вороного, де планують збудувати готель.

Стихійний паркінг на вулиці Вороного (фото: ЛМР)

Замовником проєкту детального плану є управління архітектури ЛМР, а платником – ТОВ «Ательєр». Особливих змін у детальному плані, який вже з 25 лютого доступний для ознайомлення у Ратуші, не відбулось – тут і далі планують готель на території стихійного паркінгу, він матиме ті самі шість поверхів, але бокові блоки плануються вже семиповерхові. У готелі буде орієнтовно 143 номери та 70 паркомісць. Громадське обговорення відбудеться 6 березня.

Нагадаємо, що це не перша спроба затвердити детальний план цієї території, про що раніше вже писали «Наші гроші. Львів». Попередній був скасований через суд мешканцями району, оскільки був погоджений з порушеннями законодавства – його затвердили рішенням виконавчого комітету, а не ухвалою сесії міської ради.

Мешканці району виступили проти будівництва тут готелю, але підтримували ідею паркінгу. Ідею будівництва шестиповерхового паркінгу міська влада розглядала ще з 2006 року. Однак сьогодні думка змінилась – експерти вважають це економічно недоцільним, крім того, паркінг збільшить транспортне навантаження на вулицю.

Проєкт детального плану

Також розробники ДПТ посилаються на державні будівельні норми (ДБН), які рекомендують в історичному середовищі будувати виключно підземні паркінги.

Як пояснює експерт із містобудування Георгій Могильний, ця норма не є прямою забороною і будувати надземні паркінги в історичній частині також можна за відповідного обґрунтування:

«ДБН це завжди певні норми, які за великим рахунком не є законом. Бувають ситуації, коли паркінги можуть бути в тому числі надземними. Наприклад, паркінги для маломобільних груп повинні бути надземними і поряд з будинком. Тобто ситуації можуть бути різними.»

Додаткова проблема з майбутнім будівництвом може виникнути через досі відсутній у Львові історико-архітектурно опорний план (ІАОП), який регулює містобудування в історичному центрі і який місто не може затвердити понад рік.

Норми ІАОП регулюють, в тому числі, і висотність забудови в історичному ареалі. Чи відповідатиме їм, наприклад, висотність готелю – невідомо. Щоправда, в мерії і раніше затверджували містобудівні умови та обмеження без цього документу. Зокрема, за останніх півроку виконком вже погодив будівництво двох готелів у центрі міста: на площі Міцкевича та на вулиці Дорошенка.

Історико-архітектурний план також чітко вимагає проведення археологічних розкопок в історичній частині міста перед початком будівництва, а його відсутність дає можливості цього уникнути.

У грудні 2019 року, коли міська рада погоджувала розробку нового ДПТ для району вилиці Вороного, міський голова Андрій Садовий наголошував, що цей документ необхідний, щоб зрозуміти майбутній вигляд цього району і побачити, що там може бути.

«Треба розробити детальний план і побачити, що там може бути. Ми говоримо про старт розробки детального плану, ми там нічого ще не будуємо», — говорив мер.

Тернопільський АМКУ «забанив» київську компанію та її менеджера, які ділили тендери на комп’тери для медуніверситету

$
0
0

Адміністративна колегія територіального відділення Антимонопольного комітету в Тернопільській області оштрафувала ТОВ «Артлайн ІТ» та підприємця Юрія Грабовського на 118 тис. грн за антиконкурентні дії на торгах. Йдеться про їхню участь в декількох закупівлях, серед яких придбання комп’ютерної техніки для Тернопільського державного медичного університету імені Івана Горбачевського.

Вперше про змову цих учасників на торгах «Наші гроші. Львів» написали в березні 2019 року. Обидва конкуренти завантажили ідентичні декларації про відповідність товарів з однаковим дефектом друку чи сканування. Свої тендерні документи і Юрій Грабовський, і компанія «Артлайн ІТ» завантажили з різницею в 12 хвилин. Також, згідно з довідкою 1ДФ, яку фірма «Артлайн ІТ» подала на інші торги, у першому кварталі 2018 року Юрій Грабовський працював у цій компанії.

Учасники ходили разом на тендери від Тернопільського медуніверситету. Минулого року вони також змагалися за комп’ютерну техніку, і в закупівлі перемогла компанія «Артлайн ІТ». Загалом конкуренти зустрічалися на торгах вже тричі.

Після публікації новини фахівці з публічних закупівель «Центру громадського моніторингу та досліджень» подали звернення в АМКУ. Комітет також встановив, що конкуренти використовували одну ІР-адресу, їхні документи мали спільні дефекти сканування та були створені в одній програмі.

Відтак компанія «Артлайн ІТ» та підприємець Юрій Грабовський отримали по 59 тис. грн штрафу. Вони також не зможуть брати участі у відкритих торгах протягом трьох років.

Обидва конкуренти зареєстровані в Києві. Протягом 2019 року фірма «Артлайн ІТ» отримала замовлень на 7,8 млн грн. Підприємець Юрій Грабовський з моменту реєстрації не отримав жодного замовлення та брав участь в тендерах всього п’ять разів.

Viewing all 4245 articles
Browse latest View live