Quantcast
Channel: НАШІ ГРОШІ. ЛЬВІВ
Viewing all 4245 articles
Browse latest View live

Київська фірма продала новояворівській лікарні апарат для штучної вентиляції легень на 200 тис. грн дорожче, ніж дніпровським колегам

$
0
0

«Новояворівська районна лікарня імені Юрія Липи» підписала договір з ТОВ «Аваком» на закупівлю апарату для штучної вентиляції легень за 700 тис. грн. Водночас фірма пропонує аналогічний апарат медикам в Дніпропетровську на 200 тис. грн дешевше. Про це стало відомо з порталу публічних закупівель Prozorro.

За договором, фірма-переможець впродовж 10 днів поставить новояворівській лікарні апарат для штучної вентиляції легень моделі SV 300, а також додаткове обладнання: пристрої для вимірювання рівня насичення крові киснем та вуглекислим газом, мобільний візок, зволожувач та тримач для дихального контуру.

Середня вартість апарату з усім додатковим обладнанням у мережі становить менше 650 тис. грн. Однак товариство «Аваком» ще нещодавно пропонувало аналогічний апарат, але з більшою кількістю додаткового обладнання івано-франківським медикам за 578 тис. грн, а дніпровським –  аналогічний набір за 500 тис. грн.

Єдиним конкурентом на тендері виступило ТОВ «Ефект центр» із пропозицією на 5 тис. грн дорожчою, яка дорівнювала очікуваній вартості закупівлі. Під час аукціону учасники не торгувались і не знижували вартості пропозицій.

Підприємство «Аваком» вже отримало 37 державних замовлень загальною вартістю понад 40 млн грн, серед яких 1,4 млн грн у Львівській області.

Водночас фірма фігурує у кримінальному провадженні за статтею ст. 191 «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчиненим групою осіб». Зокрема, слідчі підозрюють, що під час закупівлі медичного обладнання у Знам’янській лікарні (Кіроваградська область) фірма постачала лікарні прилади не відповідного року випуску та вживане обладнання.

Власником і директором ТОВ «Аваком», яке зареєстроване рік тому, є Олександр Голуб.


Поліція розслідуватиме махінації з орендою приміщень військової друкарні «Армія України»

$
0
0

Слідчі Головного управління Національної поліції у Львівській області розпочали розслідування в кримінальному провадженні про незаконну здачу в оренду приміщень державної друкарні «Армія України». Йдеться про приміщення на вул. Тернопільській, 38 в Сихівському районі Львова. Досудове розслідування розпочали після публікації тексту «Любителі кешу в «Армії України»» та звернення юристів проекту «Тисни» Bihus.info.

Згідно з повідомленням Bihus.info, провадження внесли в Єдиний державний реєстр досудових розслідувань за ч. 1 ст. 364 Кримінального кодексу (зловживання владою або службовим становищем).

Нагадаємо, редакція «Наші гроші. Львів» написала про незаконні дії керівників друкарні «Армія України» в липні цього року. Повідомлялося, що приміщення друкарні здають в оренду за готівку, зокрема, один із підприємців неофіційно заплатив керівникам 50 тис. грн.

«З серпня минулого року я кожного місяця давав військовим 6,4 тис. грн за два бокси. Передавав в руки або скидав на карточку стороннім людям», − зазначив орендар.

Крім того, частину приміщень «Армії України» сторонні підприємці орендують за так званим «договором матеріально-технічного зберігання». За словами адвоката Олега Мицика, такий договір є способом уникнення контролю.

«Договір зберігання майна – це прихована форма оренди, він є незаконним. В такий спосіб службові особи державного підприємства позбуваються будь-якого контролю з боку Фонду державного майна, уникають процедур, пов’язаних з оцінкою майна і погодження цієї оцінки у відповідних органах», − стверджує Мицик.

Встановлена рік тому на даху львівської школи сонячна електростанція досі не працює

$
0
0

Школа № 68 на вул. Дозвільній, 3 у Львові (фото ЛМР)

Майже 150 сонячних панелей, які встановили на даху львівської школи №68 наприкінці 2018 року, досі не працюють. Про це пише Наталія Горбань на порталі «Енергетичний перехід».

Закупівлю на будівництво дахової сонячної електростанції для школи № 68 на вул. Дозвільній, 3 у Львові провели в 2017 році. У грудні того року відділ освіти Шевченківського та Залізничного районів управління освіти Львівської міської ради підписав договір з ПП «Арт-Енерго» на майже 1,2 млн грн.

Навесні 2019 року прес-служба Львівської міської ради повідомила про те, що роботи зі встановлення обладнання завершено, і школа зароблятиме на сонці близько 200 тис. грн в рік. «Для введення в експлуатацію дахової електростанції залишається лише питання технічної та дозвільної документації», – йшлося у повідомленні. Новина розійшлася всією Україною. Втім, літо минуло, повідомляє журналістка, а дороге обладнання досі не підключили.

«Документи були вже готові в січні. Але в Києві не хотіли приймати документи. Як відомо,  в липні очікували змінити правила для отримання «зеленого» тарифу… Плюс вибори це все стримали. І ось тепер очікуємо на наступному тижні ліцензію. І вже тоді будемо звертатися в «Львівобленерго», щоб принаймні підключити сонячну електростанцію і споживати вироблене світло», – розповів директор школи №68 Павло Гнус.

СЕС була збудована з надлишковою потужністю. Розраховували, що так школа зможе продавати надлишок за «зеленим» тарифом (як це робить великий бізнес та малі домогосподарства), і заробляти на цьому щороку близько 200 тис. грн. Однак як школа може продавати надлишок енергії за «зеленим» тарифом не знають ані у школі, ані в міськраді.

«Зараз з міською радою шукаємо можливості, щоб заробляти на цьому гроші. Бо це комунальна форма власності, ми маємо право надавати послуги, а не продавати електроенергію. Міська рада готова піти на якісь особливі умови для нашої школи, зокрема, надати школі право здавати електростанцію в оренду. Але як зробити це юридично правильно наразі незрозуміло. Тому що пройде час, міська влада зміниться, а прийдуть правоохоронні органи і будуть мати до мене питання. Хочемо зробити правильно, щоб воно було для всіх і цим шляхом потім могли піти і інші», – розповів Павло Гнус.

ІТ-бібліотеку за 5 млн грн робитиме фірма, яка привела технічного учасника – експерта з закупівель і сина працівниці мерії

$
0
0

Централізована бібліотечна система для дорослих Львова 10 жовтня підписала договір з ТОВ «Твоє тепло» на капітальний ремонт бібліотеки-філії №43 за 5,08 млн грн. Про це стало відомо з сайту електронних закупівель Prozorro.

Єдиним конкурентом фірми «Твоє тепло» був підприємець Назар Сенів. Під час аукціону обидва учасники знизили свої пропозиції 10 тис. грн, однак ціна переможця була на 6,7 тис. грн дешевшою.

Підприємець Нараз Сенів прийшов на поточні торги як технічний учасник. Про це свідчать його тендерні документи. Наприклад, він не надав дипломів інженерно-технічних працівників і завантажив довідку про субпідрядників, яка адресована іншому замовникові.

Назар Сенів зареєстрований в березні 2018 року у Львові. Протягом цього часу він отримав лише два замовлення − на ремонт приміщень Львівської міської ради загальною сумою 850 тис. грн.

В підприємця є більше двадцяти видів спеціалізації, серед яких торгівля, будівельні роботи та нерухомість. Однак основною його діяльністю є сфера права. Зокрема, Сенів є експертом з публічних закупівель та співпрацює з юридичною фірмою «Світ права».

Фейсбук-сторінка Назара Сеніва

Цю компанію «Наші гроші. Львів» згадували в тексті про тендерні схеми «Краще подзвоніть експерту». Саме «Світ права», який за гроші допомогає проводити тендери, за словами бюджетників, радив використати певні експертні висновки для проведення незаконних переговорних процедур. Однак в самій компанії цю інформацію заперечили.

Фотографія з фейсбук-сторінки юристки “Світу права” Олени Костенко

Цікаво, що і в даній закупівлі замовник просить переможця сплатити за юридично-консультаційні послуги певній компанії 12 тис. грн.

Підприємець Нараз Сенів також фігурував в матеріалах «Наших грошей. Львів». Минулого року він отримав замовлення на 750 тис. грн на ремонт туалетів у Львівській міській раді без потрібних документів. Зокрема, підприємець не подав на тодішні торги ані довідок про аналогічний досвід, ані довідок з переліком свого обладнання. Назар Сенів є сином провідної спеціалістки відділу обліку і розподілу житла управління житлового господарства Львівської міськради Марії Сенів.

Компанія «Твоє тепло» зареєстрована 2015 року у Львові. Вона належить львів’янам Олегові Дзявчуку та Андрієві Мацевку. Протягом 2018-2019 років фірма отримала замовлень на 6,6 млн грн.

Згідно з поточною угодою, фірма оновить бібліотеку-філію на вул. Стрийській, 79 Сихівського району Львова. Як повідомив Zaxid.net, після ремонту це буде ІТ-бібліотека. Тут замінять електромережі, опалення, відремонтують каналізацію, оновлять приміщення. Всередині будуть сучасні комп’ютери, інтерактивні дошки, техніка для зчитування QR-кодів та електронний читацький квиток.

При цьому підрядник отримає 93 тис. грн прибутку, а на зарплати працівникам піде 1,07 млн грн. Роботи завершать до кінця 2020 року.

Теперішній договір на ремонт ІТ-бібліотеки подорожчав на 2,5 млн грн. Вперше тендер на ці роботи провели минулого року. Тоді торги виграло ТОВ «Арка-Пік» з пропозицією 3,9 млн грн, однак в травні цього року договір з компанією розірвали. За виконані роботи замовник заплатив 1,4 млн грн.

У ремонт п’яти кілометрів дороги Східниця – Верхнє Синьовидне вкладуть 157 млн грн

$
0
0

Департамент дорожнього господарства, транспорту та зв’язку Львівської облдержадміністрації уклав договір на капітальний ремонт частини дороги Східниця – Верхнє Синьовидне. Реконструкцію виконуватиме ТОВ «Онур конструкціон інтернешнл», сума контракту становить 156,9 млн грн, про стало відомо з порталу закупівель Prozorro.

Згідно з договором, підрядник проведе капітальний ремонт дороги загальною протяжністю 4,9 км від Східниці в напрямку Тустані. Таким чином вартість ремонту одного кілометру становить 32 млн грн. Варто зазначити, що у квітні «Онур» отримав замовлення на капітальний ремонт дороги Львів – Меденичі, де реконструкція одного кілометра в середньому обходилась у 24 млн грн.

Початок ремонту (фото ЛОДА)

Технічним завданням передбачено, що окрім заміни дорожного полотна фірма облаштує кювети та водозбірні труби, відремонтує два мости, нанесе нову розмітку та встановить дорожні знаки. За договірною ціною, витрати компанії на зарплати працівникам складатимуть 9,2 млн грн (5,8% від суми закупівлі), а прибуток – 1,8 млн грн (1,1% відповідно).

Окрім переможця участь у торгах взяло лише ТОВ «Автомагістраль-Південь» із пропозицією на 188 тис. грн дорожчою.

ТОВ «Онур конструкціон інтернешнл» зареєстроване у Києві, а його бенефіціарами є громадяни Туреччини: Онур та Ісхан Четінджевіз (99,77%) та львів’янин Олег Фаріон (0,23%). З початку 2018 року фірма отримала понад 200 держзамовлень на 10,5 млрд грн, серед них 152 контракти у Львівській області загальною вартістю 4,5 млрд грн.

Нова система доступу для авто в центр Львова коштуватиме майже 2,4 млн грн

$
0
0

Львівське комунальне підприємство «Муніципальна варта» замовило створення системи контролю доступу транспортних засобів у пішохідну зону центральної частини Львова за майже 2,4 млн грн у ТОВ «Інженіринг-Аналітика». Про це стало відомо з сайту закупівель Prozorro.

Пішохідна зона, нагадаємо, обмежена проспектом Свободи, площею Данила Галицького, вулицями Підвальною та Валовою й площею Міцкевича. Згідно з технічним завданням, систему встановлять на вул. Братів Роготинців, Руській та Беринди, де, як відомо, вже стоять боларди, що обмежують в’їзд на площу Ринок усіх бажаючих.

Нова система також матиме боларди, однак визначатиме номерні знаки автомобілів, вестиме whitelist та blacklist цих знаків, дозволятиме вносити номерні знаки тимчасово чи одноразово, створюватиме звіти щодо авто, які проїзджали через болард.

Також система реалізовуватиме мультипріоритетне обслуговування транспорту, якому дозволено проїзд до пішохідної зони центральної частини Львова відповідно до категорій, де наприклад, категорія «А» – це комунальні служби, громадський транспорт, «Чудо-поїзд» чи кінні карети, а категорія «Д» – автомобілі офіційних делегацій.

Окрім робіт, у перелік обладнання входить п’ять автоматичних болардів та стільки ж фотоелементів, шість світлодіодних світлофорів, три мережеві контролери управління доступом, три пристрої звукового супроводу, 11 радарів контролю в’їзду/виїзду, дев’ять відеокамер та інше.

Участь в торгах, крім переможця, також взяло київське «Віал-Візіон» з пропозицією на 7 тис. грн дорожчою. Однак під час аукціону суперники не торгувалися.

Київське ТОВ «Інженіринг-Аналітика» належить Валентині Кравченко (40%), Євгену Юрчевському (40%) та Юрію Іванову (20%). У вересні цього року Управління безпеки міста Львівської міськради також замовило в цієї компанії модернізацію системи відеоспостереження міста вартістю 17,9 млн грн, а «Муніципальна варта» минулоріч – систему відеоспостереження за майже 6 млн грн.

Люди Хом’яка «розпиляли» 2 мільйони на проекті реконструкції очисних споруд Стрия

$
0
0

Госпрозрахунковий відділ капітального будівництва при Стрийському міськвиконкомі за результатами відкритих торгів замовив за 1,98 млн грн виготовлення проектно-кошторисної документації на реконструкцію каналізаційних очисних споруд Стрия у ПП «Науково-виробнича фірма «Екотоп». Про це стало відомо з сайту закупівель Prozorro.

Мова йде про реконструкцію каналізаційних очисних споруд, які розташовані в селі Добряни біля Стрия, які були збудовані ще у 1978 році. Реконструйовані споруди повинні забезпечувати очищення стічних вод в середньодобовому об’ємі 20 тис. куб. м.

Єдиним конкурентом переможця на виготовлення проекту стало ПП «Ріал», чия пропозиція була лише на 12 тис. грн дорожчою. Компанія належить Мирославу Даниліву, племіннику екс-керівника департаменту екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації Мирослава Хом’яка.

Навіть якби пропозиція «Ріал» була дешевшою, то фірма не змогла б перемогти в закупівлі, бо не завантажила й половини потрібних документів.

Номер телефону бухгалтера «Ріал», який фірма вказувала в договорах в лютому цього року, 0322532371, повністю співпадає з основним номером їх конкурента «Екотоп».

Переможець ПП «Науково-виробнича фірма «Екотоп» зареєстрований у Львові за адресою вул. Коперника, 10, офіс 6А. Така ж сама адреса реєстрації ТОВ «Компанія «Центр ЛТД», яке належить Ігорю Цитулі та Марії Сущенко, а раніше товариством володіла родина вже згаданого Мирослава Хом’яка.

Власником «Екотопу» є Орест Горак, а директором – Ігор Івашко. Обидва є керівниками сімейних фірм Хом’яків. Івашко є директором фірми синів Хом’яка «Віп-Захід», а Горак – керівником ТОВ «Інвест-Актив Груп» сестри та тестя Мирослава Хом’яка.

Львівський центр медицини катастроф знову переплатить щонайменше 200 тис. грн на закупівлі ліків

$
0
0

Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф за результатом відкритих торгів уклав договір з приватним підприємством «Сана Ко» на закупівлю ліків. Сума договору становить 817 тис. грн, про це стало відомо з порталу публічних закупівель Prozorro.

Центр екстреної медичної допомоги придбав ліки для зупинки кровотечі та видалення тромбів. Зокрема, 10 упаковок гемаксаму по 867 грн/од., 10 упаковок стрептокінази за 2 тис. грн/од., а також 20 упаковок препарату металізе ліофізілат. За останній препарат сумарно заплатили понад 788 тис. грн, тобто по 39,4 тис. грн за упаковку.

Варто зазначити, що у аналогічних закупівлях медзаклади України купують цей лікарський препарат значно дешевше. Наприклад, Вінницький центр медицини катастроф придбав металізе по 28 тис. грн за упаковку, а «База спеціального медичного постачання» у Житомирі купила цей товар по 25 тис. грн/од.

Середня вартість металізе у аптеках становить близько 29 тис. грн, що на 10 тис. грн дешевше, ніж ціна, за якою придбали ліки львівські медики. Отож, обласний центр екстреної медичної допомоги переплатить за ліки щонайменше 200 тис. грн.

Також препарат значно дорожчий, ніж його вартість зазначена у реєстрі оптово-відпускних цін Міністерства охорони здоров’я. Там референтну вартість упаковки оцінюють у 34 тис. грн при курсі 35 грн/євро.

Окрім переможця, участь у торгах взяла лише одна компанія, ТОВ «Укрмедекспорт» із пропозицією на 1,4 тис. грн дорожчою. Під час аукціону учасники не торгувались і не знижували цінових пропозицій.

Приватне підприємство «Сана Ко» із статутним капіталом в 400 грн зареєстроване в Одесі, а його власником і директором є Оксана Кошель. З початку 2018 року фірма отримала понад тисячу державних контрактів на 187 млн грн, серед яких 18 млн грн – у Львівській області.


Майно винного заводу на Погулянці продали за 6 млн грн тренерці з вітрильного спорту та бізнесмену з Дніпра

$
0
0

Майно збанкрутілого державного підприємства «Львівське агроторгове підприємство» на вулиці Погулянка, 26 у Львові продали на аукціоні за 6,165 млн грн при стартовій ціні 5,98 млн грн.

«Українська універсальна біржа» провела торги ще 4 вересня у Дніпрі. Хто став переможцем у повідомленні біржі не сказано, як і загальної кількості учасників. В оголошенні про результати аукціону написано, що переможцем «визнано учасника, який запропонував найвищу ціну за вищезазначений лот… Скарг та зауважень на адресу організатора торгів не надходило».

Як з’ясували «Наші гроші. Львів», переможцем стало ТОВ «Сі ейч корпорейшн». Ця компанія належить мешканцям Дніпра: Володимиру Шпаку (42,4%) та 29-річній Марії Нелюбі (57,6%). Остання тренером з вітрильного спорту, кілька років тому шукала роботу помічника керівника.

У своєму резюме зазначала, що працювала помічником адвоката у ТОВ «Екс-Юре». Водночас згаданий Володимир Шпак є керівником ТОВ «Юридична фірма «Екс Юре». Йому належить низка компаній в Дніпрі, як наприклад, «Продресурс», «Геолтехснаб», «Наріжний камінь» та інші.

Згідно з реєстром нерухомості, тепер майно заводу належить іншій компанії. У середині вересня його внесли до статутного капіталу іншої, схожої за назвою компанії, – ТОВ «Сі Ейч Констракшн», яке було створено одночасно із набуттям права власності. Це сталося на підставі протоколу «Сі ейч корпорейшн».

Нині майновий комплекс на погулянці перебуває в іпотеці, бо «Сі Ейч Констракшн» передало його в заставу під 6 млн грн позики від компанії «Санта Марія Інвест Інк.», яка також є її власником.

В українському реєстрі бенефіціарами американської «Санта Марія Інвест Інк.» зі штату Делавер спочатку були згадані Шпак та Нелюба, однак із жовтня їх замінив 36-річний мешканець Львова Роман Яцик. Він також став директором «Сі Ейч Констракшн».

Про Романа Яцика відомо, що він заснував благодійну організацію «Християнський благодійний фонд Св. Миколая», є керівником релігійної громади УГКЦ парафії зіслання Святого духа села Кротошин та раніше був власником ПП «Степап». Його батько працює в Управлінні Укртрансбезпеки у Львівській області, а мати – в «Львівтеплоенерго».

Американська компанія «Санта Марія Інвест Інк.», що працює від травня минулого року, також володіє 5% ТОВ «Консалтинговий центр «Сервіс». Партнером виступає 63-річна Уляна Хлібкевич, а керівником Лев Козаков.

Нагадаємо, на продаж виставили цілісний майновий комплекс загальною площею 11 612 кв. м – це 11 промислових приміщень заводу та комунікації. Оголошення про проведення аукціону опублікували 5 серпня, а останнім днем прийому заявок визначили 7 серпня. Відтак потенційні учасники мали лише дві доби на підготовку документів, крім того, вони мали сплатити майже 600 тис. грн гарантійного внеску.

«Львівське агроторгове підприємство» у 2016 році було визнано банкрутом, і  було відкрито ліквідаційну процедуру. У жовтні 2017 року депутати Львівської міської ради від  «Об’єднання «Самопоміч» ініціювали звернення до Прем’єр-міністра України та Міністра аграрної політики та продовольства з проханням передати у власність територіальної громади Львова зруйновані приміщення заводу. Проте відповіді не було. 11 липня 2019 року Господарський суд Львівської області визнав підприємство банкрутом і відкрив ліквідаційну процедуру.

«Львівське агроторгове підприємство» було засновано на базі заводу «Укрвино», яке було відоме у Львові виробництвом колись популярного вермуту «Квіти Погулянки». В свою чергу «Укрвино» працювало на місці колишньої броварні Яна Кляйна.

Суд відмовився відпустити начальника будинкоуправління Яворівської КЕЧ, який перерахував 1,2 млн грн фірмі свого керівництва

$
0
0

Вищий антикорупційний суд України не затвердив угоду про визнання винуватості Олегом Щудлюком, колишнім начальником Будинкоуправління №1 Яворівської КЕЧ, якого обвинувачували в розкраданні 1,2 млн грн. Відповідне рішення було опубліковане у Єдиному реєстрі судових рішень.

Як зазначено у матеріалах справи, ще у 2013 році будинкоуправління, провівши тендер, замовило послуги з будівництва двох газових котелень. Переможцем стало ТОВ «Енергозберігаючі технології». Згідно з договором, за користування котельнями фірмі мали платити 219 тис. грн щомісяця протягом 10 років.

У квітні 2014 року ТОВ «Енергозберігаючі технології» передало право власності на котельні приватному підприємству «Галполітрейд-Постач», новий орендодавець мав отримувати по 185 тис. грн за оренду котелень щомісяця.

Власне, газові котельні здали в експлуатацію лише в жовтні 2014 року, однак за квітень-вересень того року «Галполітрейд-Постач» отримало оплату – загалом 1,18 млн грн.

Прокурор та обвинувачений просили суд затвердити угоду між обвинуваченим та прокуратурою. За нею Олег Щудлюк визнавав скоєння злочину, добровільно відшкодовував збитки та мав би бути звільнений від ув’язнення з випробувальним терміном.

Суд не прийняв доводи обвинуваченого та прокурора і зазначив, що «умови угоди не відповідають інтересам суспільства», а завдана шкода «не відповідає тому пом`якшенню покарання, яке просить застосувати прокурор».

На думку суддів, дії Щудлюка – це не зловживання службовим становищем, а розкрадання державного майна в особливо великих розмірах. Колегія повернула обвинувальний акт і постановила продовжити досудове розслідування.

Варто зазначити, що Олег Щудлюк вже відшкодував 1,18 млн грн завданих збитків. Згідно з його декларацією за 2016 рік, він не володіє жодним майном, а його сумарні із дружиною доходи за рік склали 168 тис. грн.

Приватне підприємство «Галполітрейд-Постач» пов’язане з низкою високопоставлених львівських військових. Зараз власниками підприємства є Володимир Лосєв і Галина Білінська. Остання є донькою Йосипа Саєвича – заступника начальника Національної академії сухопутних військ. На цій ж фірмі працює його дружина Зіновія Саєвич. Певний час серед власників підприємства також був Андрій Савицький, брат Федора Савицького – начальника Яворівської КЕЧ. У коментарі журналістам Олег Щудлюк раніше зазначав, що уклав договір з «Галполітрейдом» саме з розпорядження Федора Савицького.

Раніше ця фірма створювала фіктивну конкуренцію для іншої компанії ПП «Енергія Захід», яка пов’язана з Павлом Ткачуком, начальником Національної академії сухопутних військ, і отримує десятки мільйонів на обігрів військових містечок, про що раніше писали «НГ. Львів».

Виконком видав містобудівні умови на будівництво житла на території, де це заборонено

$
0
0

Виконавчий комітет Львівської міськради сьогодні, 18 жовтня, надав містобудівні умови та обмеження на будівництво багатоквартирного житлового комплексу на вулиці Перфецького, 6, що суперечать чинному Генеральному плану Львова та плану зонування міста.

Багатоповерхівка матиме вбудовані нежитлові приміщення та підземну автостоянку. Існуючі споруди знесуть. Згідно з генпланом, ділянка розташована в межах території «промислові підприємства», а за зонуванням – це територія Г-6, тобто торговельні зони, які призначаються для розташування  магазинів, торговельних центрів, ринків. Ні в переважних та супутніх, ні в допустимих видах забудови для таких територій не передбачено будівництво житла.

Натомість в проекті містобудівних умов та обмежень вказано, що ділянка знаходиться в зоні Ж-3, тобто багатоповерхової житлової забудови (5-9 поверхів) відповідно до рішення виконкому від 16.11.2018 № 1260 «Про затвердження детального плану території у районі вул. Л. Перфецького». Це розповсюджена практика виконкому міняти зонування міста за допомогою детальних планів. Однак така практика не є прийнятною з огляду на те, що це можуть робити лише депутати місцевих рад. Такі незаконні детальні плани можна оскаржувати в судах.

Під час голосування лише один член виконкому утримався.

Замовником будівництва на Перфецького виступає ТОВ «Західні будівельні інвестиції», яке було створено два роки тому і належить ТОВ «Ага-Плюс», бенефіціарними власниками якого є Любомира Була та Петро Федишин. Депутати надали компанії ділянку в оренду влітку цього року на 10 років для будівництва та обслуговування багатоквартирних житлових будинків.

Публікацію підготовлено за підтримки МФ «Відродження»

 

Виконком узаконив незаконне будівництво екс-регіонала Зубика на вулиці Масарика

$
0
0

Будинок зведений ТОВ «Розвиток нерухомості»

Виконавчий комітет Львівської міської ради сьогодні, 18 жовтня, затвердив містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на будівництво ТОВ «Розвиток нерухомості» багатоквартирного житлового будинку на вул. Струмок – вул. Т. Масарика, 7.

Фактично виконком затвердив старі містобудівні умови (далі МУО), видані 26 грудня 2014 року Департаментом містобудування Львівської міської ради.

Ділянка на Масарика, 7 у Львові – один із наділів, які «Розвиток нерухомості» отримав в оренду взамін об’єктів нерухомості на вулиці Озаркевича, 4.

Згідно з Генпланом Львова, ця ділянка була призначена під багатоповерхове житлове будівництво. Однак наступного року після наказу департаменту про видачу МУО «Розвитку нерухомості», Львівська міськрада затвердила план зонування цього району, згідно з яким віднесла орендовану фірмою ділянку площею 0,1775 га в зону Г-3-1, тобто зону дитячих дошкільних установ та загальноосвітніх шкіл.

План зонування

Як пояснив «Містопроект», на час розроблення зонінгу вони не знали про відведення ділянки на Масарика під багатоповерхове будівництво. Водночас в місті був дефіцит місць у дошкільних закладах, а тому віднесли ділянку під ці цілі як резервну – для можливої реконструкції та розширення існуючого поруч садочка № 167.

У 2016 році Тарас Роханський, дитина якого відвідувала садочок № 167, звернувся з позовом до суду, аби скасувати наказ про видачу МУО. Через рік апеляційний суд скасував його, а в серпні цього року це рішення також підтримав і Верховний суд України.

На думку суддів, МУО затвердила не уповноважена на те особа, тобто Департамент містобудування, а не виконком, а також документ не визначив реальних обмежень: наявності садочку, відстаней від червоних ліній до планової забудови, режиму використання санітарно-охоронних зон поблизу котельні та бойлерної мікрорайону.

Наявність забудови поблизу садочка «наражає учасників навчально-виховного процесу на підвищений ризик для життя та здоров`я», – сказано в постановах судів.

Крім того, у 2018 році виконком ЛМР, затверджуючи детальний план території, обмеженої вул. Варшавською, вул. П. Панча, вул. Т. Масарика, вул. Струмок, залишив «білою плямою» будівництво на Масарика.

Попри скасовані МУО «Розвиток нерухомості» продовжував будівництво ЖК «Струмок» на Масарика.

Новобудова на вул. Масарика (зображення із сайту ЛУН)

Як розповіла «Наші гроші. Львів», керівник юридичного департаменту ЛМР Гелена Пайонкевич, забудовник також продав всі квартири в будинку. Згідно з інформацією ЛУН, у 2017 році було зведено лише 7 поверхів, тепер же – 14.

Під час засідання виконкому повторна видача МУО викликала жваве обговорення, бо прийшли і власники житла в новобудові, і активісти, які виступали проти будівництва. Директорка дошкільного навчального закладу похвалила будівництво, а також розповіла, що забудовник допомагав їм, наприклад, зробив цементну підлогу. А представник забудовника звинуватив активістів в маніпуляціях.

Власником ТОВ «Розвиток нерухомості» є Катерина Бобко (90%) та Пайовий венчурний інвестиційний фонд «Інтергалбудінвест» (10%). Бобко є бізнес-партнеркою сестри Володимира Зубика, екс-нардепа від «Партії регіонів», а нині президент Асоціації «Підприємств будівельників «Інтергал-Буд».

Публікацію підготовлено за підтримки МФ «Відродження»

Гуртожиток для військових у Липниках збудує фірма екс-чиновника, яку підорюють у розтраті бюджетних коштів

$
0
0

Західне територіальне квартирно-експлуатаційне управління 18 жовтня підписало договір з ТОВ «Будівельно-інвестиційна компанія «Галицький будівельник» на будівництво військового гуртожитку за 42,5 млн грн. Про це стало відомо з сайту електронних закупівель Prozorro.

Чотириповерховий гуртожиток побудують у військовому містечку № 6 в селі Липники Пустомитівського району. Підрядник отримає 1,6 млн грн прибутку, а на зарплати працівникам піде 4,9 млн грн. Роботи планують завершити до кінця 2020 року.

Участь в поточному тендері, окрім переможця, взяли також ПП «Ремтехбуд», ТОВ «Будспец монтаж» та підприємець Мар’ян Боляк. Під час аукціону конкуренти не знижували своїх пропозицій. Найдешевші ціни запропонували фірми «Ремтехбуд» та «Будспец монтаж», однак їх відхилили через відсутність більшості потрібних документів.

Фірма «Будівельно-інвестиційна компанія «Галицький будівельник» (далі – «Галицький будівельник») зареєстрована у 2016 році Олександром Овчаренком. Як раніше повідомляли «НГ. Львів», він колишній начальник управління капітального будівництва Львівської облдержадміністрації. Також Олександр Овчаренко працював начальником управління (квартирно-експлуатаційного) Західного оперативного командування, головою Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради та директором ДП Міноборони України «Західвійськбуд».

Найбільшим замовником «Галицького будівельника» є Західне територіальне квартирно-експлуатаційне управління. Лише протягом 2018-2019 років воно підписало договорів з компанією на 214 млн грн.

Компанія «Галицький будівельник» фігурує в кримінальному провадженні щодо привласнення/розтрати майна шляхом зловживання службовим становищем (ст. 191 ККУ).

Згідно з ухвалами, підприємство звинувачують в розкраданні бюджетних коштів через укладання додаткових угод. Йдеться про капремонт їдальні та будівництва казарм у військовому містечку в м. Яворові. Ці роботи в компанії замовило Західне територіальне квартирно-експлуатаційне управління. Наразі суд призначив будівельно-технічну експертизу.

Майже знесені

$
0
0

Вчора апеляційний суд виніс рішення, згідно з яким в ЖК “Форест Хілл” у Львові забудовник повинен знести 8 із 12 поверхів. Однак, згідно з даними Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львові (далі ДАБК) в місті ще донедавна було 17 незаконних забудов. Тобто таких, які здійснюють без необхідних документів або з грубим порушенням законодавства. Однак лише щодо чотирьох з них ДАБК позивається до суду щодо знесення.  

Чому не зносять усі незаконні забудови?

Є кілька причин. Основна полягає в тому, що знесення будівлі – це найсуворіший захід. Наприклад, після перевірки інспекція ДАБК спершу може просто оштрафувати забудовника або зобов’язати його усунути певні порушення (зробити документи, скорегувати проект тощо). Якщо проблемні питання узгодженні  — будівництво можуть продовжити. 

Навіть у випадку, якщо справа дійшла до суду, ще не все втрачено. Інколи забудовник і ДАБК з міськрадою йдуть на мирову угоду – узаконюють будівництво. Як правило, це стосується вже заселених будинків. Таким чином, у березні 2019 року узаконили будівництво ЖК “Галіція”, а у серпні 2017 року – ЖК “Хмельницький парк”. Традиційно умовами для мирової угоди є сплата штрафів, доопрацювання документів та передача певної кількості квартир у власність міста. 

Також власники деяких самобудів після перевірок і до винесення припису про знесення незаконно зареєстрували право власності на будинки. Згодом це дає їм можливість здати їх у експлуатацію і набути майнові права на будинок, що практично унеможливлює його знесення.  

“Щодо котеджів на Скнилівській ми подавали позов, але там вже зареєстровано право власності. Ми з ними довго боролись, але вони зареєстрували незаконно право власності, – каже Святослав Кіндратів начальник юридичного відділу інспекції ДАБК у Львові. – На Котка також незаконно зареєстровано право власності. Там була перша перевірка і припис про припинення робіт, наступним мав бути припис про знесення. Вони незаконно зареєстрували право власності і, відповідно, у нас вже не було підстав”. 

Також часто власниками стають через суд, як це сталось із будинком на Снопківській 18. Особи, які незаконно звели будинок, позивались проти одне одного до суду. Потім уклали мирову угоду, яка вже легально закріпила право власності за одним із фігурантів схеми. Детальніше про це “Наші гроші. Львів” писали у матеріалі “Кайдашева сім’я зі Снопківської”.

Є повноваження, але не має бажання

Окрім того, у деяких випадках в Інспекції ДАБК Львова просто немає можливості винести припис про знесення. Наприклад, серед незаконних забудов велика частина будов мають клас наслідків будівництва СС3. Міська інспекція не має повноважень контролювати такі об’єкти. Контроль над цими будівлями має здійснювати департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області. Серед них, наприклад, чотири будинки зведені ПАТ “Ірокс”, готель на Знесінні та ЖК “Львівська мрія”.

Єдиний судовий процес про знесення цих об’єктів, які нам вдалося знайти в судовому реєстрі, вів навіть не обласний департамент, а Державна архітектурно-будівельна інспекція України.

Процес стосувався будинку на вул. Шевченка, 418, який належить ПАТ “Ірокс”. У грудні 2016 року інспекція України програла справу, оскільки суд вирішив, що справа належить до цивільних (майнових), а не адміністративних. З його аргументами погодився апеляційний суд у травні 2017 року, де інспекція програла повторно. 

На запитання журналіста “НГ. Львів”, чи робить щось обласна інспекція для знесення цих незаконних забудов, в установі пообіцяли “при першій можливості” узгодити телефонний коментар начальника. Однак за три дні відмовились коментувати інформацію телефоном, пояснивши це тим, що розглядають лише письмові запити. 

Єдиний неповторний

Як правило, судовий процес щодо знесення будинку є тривалим, і рідко закінчується у першій інстанції, згодом боротьба продовжується в апеляційному та касаційних судах. 

Наразі лише один будинок у Львові було знесено. Він знаходився на вул. Личаківській, 259, судовий процес тривав з 2016 по кінець 2018 року.  Забудовник, ТОВ “Лідер Моноліт”, за приписом суду повинен був знести будинок, однак не нічого не робив, а тому у квітні цього року демонтувати будівлю розпочав підрядник, на що з міського бюджету виділили 2,8 млн грн. 

Знесений будинок фірми “Лідер Моноліт” (фото ЛМР)

Як пояснив начальник юридичного відділу Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю Львова Святослав Кіндратів, інспекція може знести будинок, а гроші за ці роботи потім має заплатити недобросовісний забудовник. 

На момент цієї розмови, тобто через майже півроку, “Лідер Моноліт” не повернув кошти. В такому випадку, відшкодування відбувається за рахунок майна компанії. Єдине майно “Лідер Моноліту”  — земельна ділянка на Личаківській, 259. Експерти оцінили її вартість у майже 3 млн грн, і зараз її продають. Вже відбулось два аукціони, але ділянки ніхто не придбав. Тепер відбувається третій етап. Якщо аукціон не відбудеться, то її забере місто. 

Це наразі єдиний випадок у Львові й в Україні взагалі, коли знесли незаконний житловий будинок. В інших випадках усе не так добре. Наприклад, низка незаконних забудов є у районі вулиці Варшавської. 

Мінус вісім поверхів

Один із будинків, які намагається знести інспекція  — ЖК “Форест Хілл” на вул. На Нивах, 11. Забудовник отримав документи на зведення індивідуального житлового будинку у зоні Ж-1 (зона садибної забудови), однак побудував 12-поверхівку. 

Суд задовольнив позов частково і постановив знести незаконно зведені вісім поверхів та залишити лише чотири, що відповідає функціональному призначенню зони Ж-1. Забудовник пішов в апеляційний суд, однак, як повідомила очільниця юридичного відділу Львівської міськради Гелена Пайонкевич, 23 жовтня апеляційний суд виніс рішення, згідно з яким залишив в силі рішення суду попередньої інстанції і постановив знести 8 із 12 поверхів незаконного будинку.  

ЖК “Форест Хілл” на вул. На Нивах, 11, де мають знести 8 поверхів (фото Асоціація західноукраїнських забудовників)

Замовником будівництва за цією ділянкою є Ганна Федорів, а будівництвом займалась фірма Global Development. Усі 88 квартир в будинку були продані, однак фактично досі не передані у власність офіційно та не здані у експлуатацію. Нині поліція проводить досудове розслідування за фактом шахрайства в особливо великих розмірах. 

Також ДАБК позивалась до обслуговуючого кооперативу “Престиж Умань”. Цей кооператив зводив будинок на вулиці Уманській, 4 без жодних дозвільних документів. У першій інстанції суд зобов’язав відповідача знести за власний кошт недобудований будинок. Рішення винесли у травні 2019 року, однак кооператив пішов в апеляційний суд. Наступне засідання суду відбудеться 7 листопада. 

Уманська, 4 (фото ЛУН)

Як зазначив Святослав Кіндратів, ситуація із незаконним самобудом на Уманській, 4 є дещо простішою, оскільки цей об’єкт будувався, коли міська інспекція почала виконувати свої повноваження, і вона зупинила будівництво на стадії фундаменту. В інспекції сподіваються, що апеляційний суд винесе рішення щодо знесення, але навіть у такому випадку існує низка труднощів. Це пов’язано із складністю демонтажу. Ділянка межує з сусіднім будинком і існує велика загроза порушити його цілісність.  

Також суд задовольнив позов інспекції до ГО “Наше ідеальне місто” щодо знесення самочинно збудованого будинку на вул. Варшавська, 22. Раніше на цьому місці був особняк, який, як і орендована ділянка, належав ГО “Наше ідеальне місто”. Однак, коли почали продавати квартири, зареєстрували обслуговуючий кооператив “Варшава Хоум”. 

В апеляційному суді ГО “Наше ідеальне місто” стверджувало, що будівельні роботи здійснювало не ГО, а обслуговуючий кооператив “Варшава Хоум”, яке набуло у власність частину квартир. У липні 2019 року суд скасував рішення першої інстанції, оскільки в подальшому кооператив продав квартири фізичним особам. На думку суду, якщо з’явилось право власності, то судовий спір повинен розглядати цивільний, а не адміністративний суд. 

“Ми з рішенням не згодні, тому що воно суперечить практиці Верховного суду, – сказав “Наші гроші. Львів” Святослав Кіндратів. – Ми подавали такі матеріали до розгляду в апеляції, однак суд їх не врахував. Окремо суд виніс ухвалу про перевірку Генеральною прокуратурою законності реєстрації права власності. Зараз є багато випадків у практиці Верховного суду, що у випадку, коли право власності набуте незаконно і об’єкт не зданий в експлуатацію, він не може бути об’єктом цивільних прав. Чому львівський апеляційний суд виніс таке рішення – невідомо. Ми звернулись до Верховного суду, але поки інформації про рух справи немає”. 

Схожа ситуація із самобудом на вул. Варшавська, 54. Інспекція провела шість перевірок за цією адресою, де будівництво здійснював обслуговуючий кооператив “Вілла Варшава”. І неодноразово штрафував забудовника через порушення будівельних норм (роботи велись без належних документів та дозволів). Кооператив не усунув порушення, тому інспекція звернулась до суду про знесення будинку. 

Втім у червні 2019 року суд відхилив позов, оскільки квартири в будинку були продані, і визначив категорію справи як цивільну. Інспекція подала апеляцію на це рішення. Апеляційний суд переніс розгляд справи на 12 листопада. 

ГО “Наше ідеальне місто” спочатку було зареєстроване в Жовкві, а потім перереєструвалось на вул. Варшавську, 22 у Львові. Засновниками ГО є Квітослава Бандурка та Володимир і Божена Закалюжні. У коментарі журналістам Закалюжна повідомила, що з 2011 року не має стосунку до організації і вийшла із складу засновників, хоча за даними реєстрів усі ці особи досі є засновниками ГО. Зараз директором є Роман Костевка, однак ще до лютого 2019 року ним був Мирон Кульчицький. 

Також Мирон Кульчицький є співзасновником усіх вищезгаданих обслуговуючих кооперативів, що будують без дозвільних документів: “Вілла Варшава”, “Престиж Умань” та “Варшава Хоум”. 

Саме з Мироном Кульчицьким, як головою кооперативу спілкуються люди, які придбали квартири на Варшавській 22, однак у коментарі журналістам заявив, що до будівництва за цією адресою не має жодного відношення.

Олександр Тартачний

Ми створили покрокову інструкцію з перевірки законності будівництва. Скористайтесь нашими порадами!

«Лідер Моноліт» не повернув майже 3 млн грн, які витратили з бюджету за знесення його будинку

$
0
0

ТОВ «Лідер Моноліт», чий незаконно зведений будинок знесли за кошт міського бюджету, так і не повернув місту 2,8 млн грн, витрачених на демонтаж. Про це «Наші гроші. Львів» повідомив Святослав Кіндратів, начальник юридичного відділу Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю Львова.

Нагадаємо, що півроку тому, 25 квітня 2019 року, завершився демонтаж незаконно збудованої будівлі вул. Личаківській, 259. Будинок зводили без дозвільних документів, а забудовником виступило ТОВ «Лідер Моноліт». Міська архітектурно-будівельна інспекція з 2016 по 2018 рік вела судовий спір про знесення цього будинку, і це поки що перший успішний випадок в Україні.

Залишки від незаконного будинку “Лідер Моноліт”

Забудовник повинен був знести будинок, однак нічого не робив, а тому у квітні цього року демонтувати будівлю розпочав підрядник від будівельної інспекції, на що міська рада виділила 2,8 млн грн.

Як пояснив Святослав Кіндратів, начальник юридичного відділу Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю Львова, інспекція може знести будинок, а гроші за ці роботи потім стягнуть із забудовника, оскільки демонтаж він мав здійснити за власні кошти.

Наразі “Лідер Моноліт” не повернув кошти. У такому випадку відшкодування відбувається за рахунок майна компанії. Єдиним майном “Лідер Моноліту” є земельна ділянка на Личаківській, 259. Експерти провели оцінку і встановили її вартість у майже 3 млн грн.

Уже відбулось два аукціони, але поки що ділянки ніхто не придбав. Тепер відбувається третій етап. Якщо аукціон знову не буде успішним, то земельна ділянка перейде у власність міста. Це станеться орієнтовно до кінця 2019 року.

Нагадаємо, це будівництво не є єдиним незаконним у Львові. Про те, чому не зносять інші будинки, читайте у нашому тексті «Майже знесені».


Співвласниця «Дивись.info» позмагалась із технічним учасником за понад півтора мільйона гривень на піар комунального підприємства

$
0
0

Львівське комунальне підприємство «Зелене місто» за результатом відкритих торгів уклало договір із приватним підприємством «Перфектні рішення» на послуги з організації та підтримки зв’язків з громадськістю на суму 1,6 млн грн. Про це стало відомо з порталу публічних закупівель Prozorro.

Згідно з технічним завданням, переможець тендеру, до кінця 2021 року  повинен продукувати різноманітний контент про комунальне підприємство та розміщати його в ЗМІ та соціальних мережах. «Перфектні рішення» також проведуть для «Зеленого міста» дослідження громадської думки про роботу підприємства, будуть моніторити інформацію про ЛКП, проводити прес-конференції тощо. Крім того агенція створить сайт, який буде присвячений проблемі твердих побутових відходів та випустить вісім випусків друкованого вісника про підприємство.

Наприклад, витрати на випуск газети становитимуть 180 тис. грн, тобто 25 тис. грн за випуск. А витрати ЛКП «Зелене місто», згідно з кошторисом, на проведення «якісного і кількісного дослідження громадської думки» про роботу комунальників складуть 446,8 тис. грн. По 140 тис. грн, за два роки витратять на моніторинг засобів масової інформації та соцмереж. І 102,2 тис. грн на організацію прес-конференцій та візитів.

Також у технічному завданні зазначено, що 85% населення Львова повинні «володіти інформацією, або хоча б чути» про проекти, які будуть реалізовані в процесі співпраці.

Окрім переможця, участь у торгах взяв лише один учасник, приватний підприємець Ігор Маркевич. Однак його участь може бути суто формальною, оскільки у складі тендерної пропозиції учасник завантажив архів із документами, захищений паролем.

Сумнів у реальній конкуренції на цих торгах висловим виконавчий директор «Центру громадського моніторингу та досліджень» Юрій Кузько.

«Це може свідчити, що участь підприємця у тендерній закупівлі виключно технічна, оскільки є великі сумніви щодо його кваліфікації та відповідності вимогам замовника, а документи, які могли б цю відповідність підтвердити чи спростувати – навмисне захищені паролем та закриті для перегляду», – какже Кузько.

Ігор Маркевич більше відомий як співвласник юридичної фірми ТОВ «Аміго партнерс», яка реєструє компанії у Естонії та старший юрист у компанії «Lawwhales».

Як приватний підприємець Маркевич зареєструвався лише у грудні 2018 року і тендер від ЛКП «Зелене місто» для нього перший. Можна було б припустити, що як новачок, він просто не обізнаний з правилами публічних закупівель, однак сам Ігор Маркевич неодноразово зазначав себе регіональним тренером з Prozorro у Львові та області.

Приватне підприємство «Перфектні рішення» зареєстроване у Львові, в 2013 році. Власницею підприємства є Наталія Улинець, яка водночас є співзасновницею та керівницею інформаційної агенції «Дивись.info».

Хол, зона відпочинку та конференц-зал на п’ятому поверсі Ратуші коштуватиме 4 млн грн

$
0
0

ЛКП «Ратуша-сервіс» 23 жовтня підписало договір з підприємцем Михайлом Черняком на поточний ремонт п’ятого поверху Львівської міської ради за 3,98 млн грн. Про це стало відомо з сайту електронних закупівель Prozorro.

Тут буде хол, зона відпочинку та конференц-зал. Підрядник пофарбує стелі, зробить підлогу, відремонтує туалети та утеплить дах. Також відреставрує вікна, встановить освітлення та пожежну сигналізацію. В конференц-залі підприємець встановить скляні розсувні двері. Роботи завершать до кінця цього року. При цьому Михайло Черняк отримає 69 тис. грн прибутку, а на зарплати працівникам піде 774 тис. грн.

Приміщення п’ятого поверху виглядатимуть так:

На поточних торгах також взяли участь ТОВ «БК Герц», ТОВ «Екобудінвест Плюс». Під час аукціону учасники не знижували своїх пропозицій, однак ціна Михайла Черняка була на 530 тис. грн дешевшою.

25-річний Михайло Черняк зареєстрований в червні 2018 року в Києві. За цей період він отримав декілька замовлень загальною сумою 1,96 млн грн на ремонт Будинку органної та камерної музики на вул. Степана Бандери, 8.

Нагадаємо, цього року розпочали ремонт великої сесійної зали Львівської міської ради. Він коштуватиме 10,73 млн грн без меблів і техніки. Зокрема, система опалення та кондиціонування обійдеться у 3,78 млн грн, а сам ремонт – 6,95 млн грн. В сесійній залі відреставрують вікна, замінять підлогу та зроблять світлі стіни. Депутатські місця розмістять півколом, а балкон відчинять для мешканців міста. Ремонт завершать до кінця цього року.

Тернопільський АМКУ не встиг оштрафувати змовників, бо вони припинили свою діяльність за день до засідання

$
0
0

Тендерні змовники Оксана Коломієць та Андрій Лилик ліквідували свою діяльність за день до засідання Антимонопольного комітету, щоб уникнути штрафів. Про це стало відомо з рішення адміністративної колегії територіального відділення Антимонопольного комітету в Тернопільській області. Засідання відбулося 17 жовтня, а вже 21 жовтня обидва підприємці наново зареєстрували свою діяльність.

Про змову цих учасників на торгах «Наші гроші. Львів» написали в січні цього року. Йшлося про їхню участь в закупівлі молока для управління освіти та науки Тернопільської міської ради. Обидва конкуренти орендували автомобілі в однієї фірми, а також виробничо-складські приміщення за однією адресою. Крім того, вони подали на торги ідентичні декларації від виробника продукції. Тендерні документи підприємців мали схоже оформлення та однакові дефекти друку/сканування. Їх завантажили в систему Prozorro з різницею у кілька хвилин.

Спочатку переможцем торгів була Оксана Коломієць, пропозиція якої була на 850 тис. грн дешевшою. Однак вона не подала замовникові потрібних документів протягом п’яти днів, відтак договір підписали з Андрієм Лиликом. Учасники зустрічалися на торгах шість разів.

В результаті юристи проекту «Тисни» скерували звернення в АМКУ. Комітет також встановив, що конкуренти користувалися однаковими ІР-адресами. Тендерні документи були створені в однакових версіях PDF та за допомогою однієї програми. А подані договори купівлі-продажу були підписані з фірмами батька Оксани Коломієць.

Засідання Тернопільського АМКУ двічі переносили на прохання підприємців. Спочатку прийти не зміг Андрій Лилик, який, згідно з рішенням, перебував за межами Тернопільської області. Пізніше прийти не змогла Оксана Коломієць, оскільки була за кордоном протягом десяти днів.

Відтак адмінколегії не вдалося оштрафувати підприємців, бо ті припинили свою діяльність за день до засідання − 16 жовтня.

Тут міг бути ваш офіс

$
0
0

У генплані міста існує поняття «громадської забудови» – це міські території, визначені для «будівництва громадських центрів, комплексів та об’єктів». Згідно із законодавством, будівництво житла тут також дозволено, але лише частково. Проте у Львові поняття «зона громадської забудови» стало лише черговим способом маніпуляцій для чиновників та забудовників. Громадські забудови залишаються лише в уяві членів виконавчого комітету, коли вони видають дозволи на будівництво. А на практиці − постають лише однакові спальні багатоповерхівки різної естетичної вартості. Як це відбувається у Львові ми покажемо на двох прикладах.

***

Про те, що Львову бракує офісних площ, неодноразово наголошував колишній головний архітектор міста Юліан Чаплінський. Це питання також є одним з ключових у дискусіях про створення Інтегрованої концепції розвитку міста, яка повинна замінити генплан. Є також порівняльна статистика: площа житла у Львові на одну людину сьогодні складає 28 кв. м, що є таким самим показником як в Кракові. Але у сусідів є близько 1,13 млн кв. м офісних площ, а у Львові − лише 135 тис. кв м.

Збільшення офісних площ, за словами експертів, вирішило б для міста низку питань – не лише нові робочі місця, а й зменшення навантаження на міський транспорт і навіть зменшення заторів. Адже велика частина людей змогла б йти на роботу пішки чи добиратися в межах району.

«Львову нині потрібне міксоване використання території, що дозволить більшості мешканців відмовитись від приватного транспорту та пересуватися на короткі відстані», − говорив під час однієї зі стратегічних дискусій екс-керівник департаменту містобудування Андрій Павлів.

Проте всі ці слова залишаються виключно в місці проведення дискусій та на папері – на практиці львівські забудовники не готові будувати офіси. А чиновники не готові цього від них вимагати.

До прикладу, на місці 20-поверхового ЖК «Сіті», що на проспекті Чорновола, 69, мав би бути офісний центр, чи щонайменше 40% площі мали б бути офісами чи іншими нежитловими площами. Натомість тут є житловий будинок розташований «у бізнес частині міста».

Або ж ЖК «Grand Residence» на вул. Шота Руставелі, 7я та ЖК «Globus Elite» на вул. Некрасова, 45. Тут також документи видавались на будівництво «будівель змішаного типу», а в результаті продають лише дороге житло.

Майбутній комплекс  ЖК «Парк Арена» на вул. Стрийській 121/131 також був громадською забудовою, але вже зараз на сторінці продажу можна побачити лише масив житлових будинків.

«Вимагати ви можете тільки вдома борщ, який варить вам чоловік»

Одним з найбільш показових прикладів є історія про те, як у Львові не буде 25−поверхового офісного центру на Сихові.

У червні 2018 року виконком затвердив містобудівні умови та обмеження на будівництво житлового комплексу «Avalon Up». Йдеться про майбутні чотири будинки та торговий центр біля супермаркету «Арсен» на проспекті Червоної Калини, 60. Одна з будівель матиме 25 поверхів і буде найвищою у Львові.

Будують комплекс «Avalon Up» саме в зоні громадської забудови. Згідно з зонінгом, в цій зоні дозволено три види забудови: переважна, супутня та допустима. До переважної та супутньої належать нежитлові будівлі, наприклад торгові комплекси, офіси, паркінги та ринки. А от допустима − може бути житловим будівництвом. Тобто багатоповерхівки тут також дозволені, але за певних умов, які визначають чиновники управління архітектури.

Варто зауважити, що «допустимі види забудови» вже забрали з містобудівної документації. Наразі вони є лише в старих зонінгах, затверджених до серпня 2018 року.

«Фактично за допомогою «допустимих видів» можна було передбачити розміщення будь-яких об’єктів в будь-яких зонах», −  пояснює адвокат з містобудівного права Юрій Брикайло.

Нові зонінги «допустимих видів» вже не матимуть. Але це в майбутньому. Сьогодні ми говоримо про документи, видані раніше.

У випадку «Avalon Up» перший раз документацію розглядали ще в кінці 2017 року. Тоді забудовнику надали містобудівні умови та обмеження на амбітний проект будівництва з дев’яти будівель, одна з яких, найвища 25-поверхова, мала бути офісним комплексом.

У всякому разі про це під час засідання виконавчого комітету говорив міський голова Львова Андрій Садовий.

«Я щасливий, що ми у Львові можемо отримати найбільший офісний центр, який матиме 25 поверхів. Це орієнтовно 1,5 тис. робочих місць. Це великий плюс для людей, які там живуть. Тисяча паркомісць це також серйозних плюс», −  захоплювався міський голова.

Андрій Садовий навіть запропонував покращення проекту − збудувати місток від будинку до парку, щоб діти зі садка могли там гуляти.

«Це не є дорого, але це є атракційно, і на порядок капіталізує житло, яке там буде. Я б дуже просив, щоб ви це чітко прописали в рішення виконавчого комітету», − сказав мер.

Макет комплексу Avalon Up представлений на виконкомі у 2017 році (фото: Zaxid.net)

Питання місточка, звичайно, не було прописано в рішенні виконкому. Зрештою, чому мер вирішив, що це повністю офісна будівля, − не зрозуміло. Тодішній головний архітектор міста Юліан Чаплінський під час представлення проекту говорив лише про 70 тис. кв м офісних площ у будинку та 1300 квартир у ньому. А представники ГО «Кращий Сихів» вимагали збільшити кількість нежитлових квадратних метрів до 70%, адже це зона громадської забудови.

Лише співвласник компанії «Авалон» та депутат міської ради Григорій Козловський був, як завжди, безпосереднім:

«Вимагати ви можете тільки вдома борщ, який варить вам чоловік. Тут ми цінуємо ваші побажання, але збудувати такий проект − дорого і красиво. Це те, що має освіжити даний район. Щодо соціальних потреб, які там будуть враховані − ми збільшили кількість паркомісць з 500 до 1000».

Але вже через півроку виконком затвердив «Авалон статус» нові містобудівні умови та обмеження, якими внесли суттєві зміни в проект −  зменшили площу та кількість будинків. Про жоден майбутній офіс члени виконкому вже не згадували. Як і жодних містобудівних на його будівництво не затвердили. Натомість всі документи були на будівництво багатоквартирних житлових будинків із “вбудованими громадськими приміщеннями” − необхідна умова, щоб позірно не порушувати законодавство.

Продаж квартир у комплексі Avalon Up у 2019 році (фото: Avalon Inc)

Сьогодні в найбільшій 25-поверховій будівлі продають квартири, починаючи з третього поверху. Для офісно-торгових приміщень забудовник залишив перший та другий поверхи.

Causa  privata

А от компанії «Форум Парк-Захід» довелось виборювати своє право порушити генплан міста через суд. Тут будівництво ведеться в Галицькому районі, де відсутній зонінг, а відтак неможливо прописати в ньому «допустимі види будівництва». Саме через це державна архітектурно-будівельна інспекція скасувала містобудівні умови та обмеження, які компанія отримала у 2016 році, але фірма оскаржила це в суді і виграла.

Львівський окружний адміністративний суд дозволив будівництво житла на території громадської забудови з двох причин: по-перше, земельна ділянка є приватною власністю забудовника, а по-друге, будівництво житла «відповідає цільовому призначенню та категорії земельної ділянки».

«Очікування щодо отримання містобудівних умов та обмежень забудови зазначеної земельної ділянки для будівництва багатоквартирних житлових будинків з вбудованою автостоянкою та громадськими приміщеннями були правомірними», −  зазначено в рішенні суду.

Йдеться про ЖК «Forum Apartments» поблизу торгового центру «Forum Lviv». Тут вже добудовують житловий комплекс, який складатиметься з двох секцій. Одна частина матиме тринадцять поверхів, інша − десять. Ця багатоповерхівка, як і проект «Avalon Up», в містобудівній документації називається «будівлею змішаного використання».

Як насправді повинна виглядати така будівля «НГ. Львів» пояснив кандидат технічних наук, експерт з містобудівної документації Михайло Габрель.

«Будинок в зоні Г− 2 (громадської забудови) повинен бути нежитловим. Таким його вважають тоді, коли 51% приміщень є нежитловим. На прикладі восьмиповерхової будівлі, це означає, що вона повинна мати чотири поверхи під комерцію: офіси, магазини тощо. Інші ж чотири поверхи −  під житло (з врахуванням нежитлових площ)», −  зазначає Габрель.

Однак на практиці в комплексі «Forum Apartments» для комерції чи офісів віддали лише перший поверх в кожній секції. В іншій частині будівлі продають квартири.

«Forum Apartments» будують на території колишнього авторемонтного заводу. Ще в 2008 році на цій ділянці планували побудувати офісний центр, а вздовж залізниці −  шестирівневий паркінг. Тоді цільове призначення землі з промислової змінили на житлову та громадську забудову.

Зверху: проект офісно-торгового центру «Forum Apartments» 2008 рік, внизу: теперішній вигляд ЖК «Forum Apartments» 2019 рік

Проект офісу не відрізнявся від теперішньої багатоповерхівки. Будівля мала бути двосекційною: центральна частина на 13 поверхів і друга частина − на 5-6. Таку висоту не підтримав професор кафедри містобудування «Львівської політехніки» Богдан Посацький.

«Ділянка розташована в межах історичного ареалу, тому вона повинна підпорядковуватись його статусу. Частина офісу висотою 13 поверхів візуально перекриє панораму Високого Замку з північної центральної частини міста», −  зауважив він ще у 2008 році.

У 2019 офісу тут вже не буде. Новий проект для «Forum Apartments» погодили й на архітектурно-містобудівній раді. А от про те, що 13-ти поверхівка, вже не офісна, а житлова, буде перекривати панораму Високого Замку, ніхто більше не згадував. Хіба член архітектурно-містобудівної ради Юрій Столяров тоді заявив, що в місті немає єдиної концепції розміщення висотних будівель та запропонував розробити такий документ. Його досі немає.

Марія Ревер

Ми створили покрокову інструкцію з перевірки законності будівництва. Скористайтесь нашими порадами!

Дивіться також Інтерактивна карта незаконних забудов Львова 

 

Сколівські освітяни купили дорогі інтерактивні панелі у тендерного махінатора з Миколаєва

$
0
0

Відділ освіти Сколівської райдержадміністрації 24 жовтня за результатом відкритих торгів підписав договір на закупівлю інтерактивних панелей для опорних шкіл району із приватним підприємцем Анатолієм Суховерським на загальну суму 206,88 тис. грн. Про це стало відомо з порталу Prozorro.

Згідно з договором, за ці кошти придбають дві інтерактивні панелі, які використовуватимуть у Сколівській академічній гімназії. Придбали інтерактивні панелі моделі TS-65, вартість кожної, за договірною ціною, становить 103,44 тис. грн.

Натомість на ринку їх продають дешевше – в середньому від 73 до 84 тис. грн. Наприклад, компанія Компанія «Інтер Системс», дилером якого є приватний підприємець Анатолій Суховерський, продає інтерактивні панелі TS-65 за 75 тис. грн за одиницю.

Окрім переможця, участь у торгах взяло ще дві компанії: ТОВ «В2В Солюшнс» і ТОВ «Крео Сінержі». Обидві компанії пропонували ціну дешевшу ніж переможець. Перша – 169,58, що на 37,3 тис. грн дешевше, а друга – 200, 5 тис. грн, що, відповідно, дешевше на 6,3 тис. грн. Однак, тендерний комітет відхилив пропозиції обох компаній, через невідповідність технічних характеристик у обладнанні, яке  пропонували ці фірми.

Приватний підприємець Анатолій Суховерський зареєстрований у місті Миколаїв (Львівська область), з початку 2018 року він вже уклав 5 угод на понад 1 млн грн.

Підприємець є одним зі своєрідного «кубла» приватних підприємців, які активно розігрували тендери від районних відділів освіти Львівської області.  Відділів. Зокрема, він разом із дружиною Галиною Суховерською та приватними підприємцями Ігорем Мазарчуком і  Романом Кушніром тривалий час вдавали штучну конкуренцію на тендерах від освітян Миколаївського та Жовківського районів, а також в Трускавці та ще низці міст. Для особливих потреб, коли бюджетникам треба укласти угоду з юридичною, а не фізичної особою, у групи ТОВ «Веско».

10 жовтня поточного року територіальна колегія АМКУ оштрафувала Анатолія Суховерського за порушення законодавства про захист економічної конкуренції. У рішенні зазначено, що під час торгів з закупівлі комп’ютерного обладнання, яке проводив відділ освіти Миколаївської райдержадміністрації, він та приватний підприємець Ігор Мазурчак використовували однакові IP-адреси та телефони, зазначали спільних працівників та допускали однакові помилки в документації. Обидва підприємці повинні сплатити штраф у розмірі 31 тис. грн їм також заборонено брати участь в торгах протягом наступних трьох років. .

В даному випадку, формально, тендерний комітет Сколівської райдержадміністрації не порушив законодавство, оскільки його члени могли не знати про штраф АМКУ. Комітет зобов’язаний перевіряти чи не оштрафований переможець тендеру лише перед оголошенням про намір укласти угоду, яке було оприлюднено 1 жовтня, а рішення АМКУ лише 10 жовтня.

Цікаво, що ще 12 вересня поточного року дружину підприємця Анатолія Суховерського, Галину Суховерську також позбавили права участі в торгах як і підприємство «Веско». Львівське обласне відділення АМКУ довело антиконкурентні та узгоджені дії та оштрафувало на 31 тис. грн – і підприємицю і фірму.

Viewing all 4245 articles
Browse latest View live